ديسك ستون فقرات

ديسك ستون فقرات


پـارگی‌ و بیـرون‌زدگـی‌ دیسـک‌ بین‌ مهره‌ای‌ در اثر از هم‌ گسیختگی‌ نـاگهـانی‌ یا تدریجی‌ رباط‌ها و بافت‌های‌ حمـایتی‌ اطراف‌ دیـسـک‌ بین‌ مهره‌ای‌ (بالشتک‌هایی‌ که‌ مهره‌هـای ستون فقرات را از هم‌ جدا می‌کنند) ایجاد می‌شود. دیسک‌های‌ بین‌ مهره‌های‌ گردن‌ یا کمر بیشتر از سایر قسمت‌های‌ ستون‌ فقرات‌ دچار این‌ مشـکل‌ می‌شوند.

ادامه مطلب


نارسایی مزمن کلیوی

نارسایی مزمن کلیوی


بیماری مزمن کلیوی که نارسایی مزمن کلیوی نیز نامیده می‌شود. این بیماری سبب تخریب کلیه‌ها می‌شود و سیری پیشرونده و برگشت ناپذیر دارد. کلیه‌های شما یک بخش اساسی از بدن شما هستند. وظایف آنها در ارتباط با کمک به حفظ تعادل موادمعدنی و الکترولیت‌هایی مانند کلسیم، سدیم و پتاسیم، تولید سلول‌های قرمز خون، حفظ تعادل اسید و باز خون و دفع مواد زائد محلول در آب از بدن می‌باشند.

ادامه مطلب


فشار خون بالا

فشار خون بالا


فشار خون بالا عبارت است‌ از افزايش‌ فشار وارده‌ از جريان‌ خون‌ به‌ ديواره‌ رگ‌هاي‌ خوني، این بیماری تا مراحل‌ انتهايي‌ اكثراً هيچ‌ علامتي‌ ندارد‌. فشار خون‌ در افراد طبیعی‌ در اثر استرس‌ (فشار روحی) و فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري بالا مي‌رود، فردي‌ كه‌ دچار بيماري‌ فشار خون‌ بالا است‌، به‌ هنگام‌ استراحت‌ نيز فشار خونش‌ بالاتر از حد طبيعي‌ قرار دارد.

ادامه مطلب


سکته مغزی

سکته مغزی


سکته مغزی عبـارت است از کـاهـش ناگهانی خون رسانی به بخشی از مغز که طوری به آن نـاحیه آسیب می‌زند که نمی‌تـواند کارکرد طبیعی خود را حفظ کند. غالباً بزرگسالان بالای 60 سال به این بیماری مبتلا می‌شوند ولی در سال‌های اخیر متاسفانه سن بروز در حال پایین آمدن می‌باشد.

ادامه مطلب


دیابت کتواسیدوزیس

دیابت کتواسیدوزیس


کتواسیدوز دیابتی ((DKA از مشکلات جدی و مهم در افراد مبتلا به دیابت نوع يك است و زمانی رخ می‌دهد که ماده شیمیایی به نام کتون در خون ساخته می‌شود. به طور طبیعی بدن قند را به عنوان منبع انرژی می‌شکند. انسولین موجود در خون موجب می‌شود که قند خون به سلول ها وارد و به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار گیرد. اما در افراد دیابتی با قند کنترل نشده، بدن قادر به استفاده از قند خون نیست. در نتیجه بدن، چربی را به عنوان منبع انرژی می‌سوزاند. اما سوزاندن چربی باعث می‌شود بدن مقدار زیادی کتون درست کند. این کتون سمی ‌و برای بدن خطرناک می‌باشد.

ادامه مطلب


تعويض مفصل ران

تعويض مفصل ران


مفصل ران از کنار هم قرار گرفتن دو استخوان بوجود می‌آید. در قسمت بالا حفره استابولوم قرار دارد که قسمتی از لگن خاصره است. این حفره به شکل تقریبی یک نیمکره است. در داخل حفره استابولوم سر استخوان ران قرار گرفته است. سر استخوان ران بالاترین قسمت استخوان ران است که به شکل گرد و کروی است.

ادامه مطلب


تب در كودكان

تب در كودكان


هيپوتالاموس غده‌اي در مغز است که مانند يك ترموستات عمل مي‌كند و با درك صحيح ميزان دماي مناسب براي بدن پيامي را به سيستم‌هاي عصبي ارسال و آنها را براي رسيدن به دماي مطلوب آماده مي‌كند. دماي طبيعي بدن 37 درجه سانتي‌گراد است البته در برخي افراد اندكي درجه حرارت بدن بالاتر يا پايين‌تر است. همچنين دماي بدن در طول شبانه‌روز متغير است؛ در صبح اندكي پايين‌تر و در عصر اندكي بالاتر مي‌رود. وقتي ويروسي وارد بدن و خون كودك شود موجب تغييراتي در خون و گلبول‌هاي سفيد و درجه حرارت بالا براي دفاع مي‌شود. هيپوتالاموس با درك اين موضوع به سيستم عصبي دستور مي‌دهد درجه حرارت بدن بالا برود و دماي بدن ممکن است از 38 تا 40 درجه برسد. تب نشانه مقابله سیستم ایمنی بدن با عفونت است.

ادامه مطلب


پارگی زودرس کیسه آب

پارگی زودرس کیسه آب


در اولین هفته‌ای که جنین داخل رحم تشکیل می‌شود، کیسه‌ای به دور او شکل می‌گیرد که درون این کیسه، مقداری آب وجود دارد.این مایع که برای ادامه حیات جنین لازم و ضروری است مایع آمنیوتیک نامیده می¬شود.جنین تقریبا در داخل این مایع شناور است. اگر جنین تحت فشار قرار بگیرد و میزان مایعات کاهش پیدا کند، ممکن است دچار عوارض و اختلالات جدی شود. این کیسه اغلب در زمان زایمان طبیعی پاره می¬شود ولی در برخی مواقع زودتر از زمان زایمان پاره می¬شود که در این صورت به آن پارگی زودرس کیسه آب می¬گویند.

ادامه مطلب


بزرگي پروستات

بزرگي پروستات


غده پروستات، غده‌ای به اندازه یک گردوی کوچک در بدن مردان است که بین مثانه و پیشابراه قرار دارد. مجرای ادرار پس از شروع از گردن مثانه از وسط پروستات عبور می‌کند بنابراین هر گونه مشکل در پروستات ممکن است جریان ادرار را تحت تاثیر قرار دهد. کار اصلی پروستات در مردان کمک به خروج مایع منی است.

ادامه مطلب


آسم

آسم


آسم عبارت‌ است‌ از يك‌ بيماري‌ مزمن‌ همراه‌ با حملات‌ مكرر خس‌خس‌ و تنـگي‌ نفس‌. اين‌ بيماري‌ در تمـام‌ سنيـن‌ مي‌توانـد وجـود داشته‌ باشد اما 50% از موارد، كودكان‌ زير 10 سال‌ هستند. آسم‌ بيشتر در پسران‌ رخ‌ مي‌دهد تا دختران‌، اما در آسمي‌ كه‌ در سنين‌ بزرگسالي‌ آغاز مي‌شود زنـان‌ سهم‌ بيشتـري‌ را به‌ خود اختصاص‌ مي‌دهند.

ادامه مطلب


صفحه 1 از 4