بخش رادیولوژی و تصویربرداری بیمارستان

بخش تصویربرداری بیمارستان پیامبران یکی از مجهزترین مراکز تصویربرداری ایران است که کلیه اقدامات تشخیصی و درمانی به واسطه رادیولوژی در آن انجام می شود.

 

خدمات اصلی این مرکز عبارتند از

-  خدمات سونوگرافی
سونوگرافی داپلر، داپلر عروقی عضو شکمی( داپلر کبد، شکم، لگن، کلیه) داپلر اندام فوقانی و اندام تحتانی، داپلر حاملگی ( داپلر جفت و جنین )، داپلر واژینال، داپلر بیضه و آلت تناسلی با تزریق، سونوگرافی تعیین بارداری، غربالگری مرحله اول NT و دوم و بررسی احتمالی ناهنجاری، سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی جنین و سونوگرافی پستان

 

-  خدمات ام آر آی
دستگاه ام آر آی بیمارستان پیامبران از مدرنترین دستگاه های موجود و از نوع 1.5 تسلای ۱۸ کاناله آوانتو زیمنس است

ام آر آی کلیه اعضای بدن (ستون فقرات ،مغز،مفاصل،زانو ،شکم ،لگن .....)
ام آر آی پروستات و اسپکتروسکوپی MRS(با کویل رکتال جهت تعین ضایعات تومورال )
ام آر آی اسپکتروسکوپی MRS مغز (جهت تعین ضایعات تومورال )
ام آر آی یوروگرافی (جهت بررسی سیستم ادراری )
ام آر آی آنژیوگرافی (مغز ،آئورت ،کلیه ،کبد و......) 
MRCP (جهت بررسی سیستم صفراوی ) 
ام ار آی جفت و جنین 
 

-  خدمات سی تی اسکن
سی تی اسکن بیمارستان پیامبران از جدیدترین و مدرن ترین دستگاه های ایران و از نوع ۶۴ اسلایس زیمنس است

سی تی آنژیوگرافی عروق کرونر قلب
سی تی برونکوسکوپی
سی تی آنژیوگرافی آئورت و فمورال ، شکمی ، اندام تحتانی ، پلومونری اندام فوقانی
سی تی کولونوسکوپی
سی تی اسکن از شریانهای مغز و گردن
سی تی اسکن از کلیه
سی تی اسکن مغز با تزریق
سی تی اسکن سیستم ادراری
سی تی با تزریق کل نخاع CT mylography
سی تی از سینوسهای صورت
سی تی فلورسکوپی (جهت انجام نمونه برداری از کلیه قسمت های بدن)
 

-  سنجش تراكم استخوان (BMD)
سنجش تراكم استخوان یك روش تصویربرداری است كه می تواند میزان سختی (محكم بودن) استخوان ها را مشخص كند كه به منظور تشخیص زودهنگام بیماری پوكی استخوان بكار می رود. این تست تشخیصی توسط بهترین دستگاه و مجرب ترین کادر در بیمارستان پیامبران انجام می شود.

 

-  ماموگرافی
ماموگرافی یک عکس رادیوگرافی از پستان و ابزاری برای کشف زودرس سرطان های غیرقابل لمس پستان است. ماموگرافی می تواند سرطان های با رشد آهسته پستان را حداقل ۲ سال قبل از رسیدن به حد قابل لمس شناسائی کند.

MRI پستان یا MR Mammography روش دقیق تری برای كشف و تشخیص و نیز درجه بندی سرطان پستان می باشد. توده‌هایی كه گاها با ماموگرافی قابل تشخیص نمی باشد با MRI قابل تشخیص است(به جز در تشخیص میكرو كلسیفیكاسیونها، كه ماموگرافی روش بهتری است.) در خانم های جوان تر یا خانم هایی كه بافت سینه متراكم تری دارند نیز بهتر است از MRI استفاده شود.

 

-  بیوپسی فیوژن پروستات
در سال های اخیر MRI با پروتکل خاصی که به عنوان MRI مولتی پارامتریک پروستات شناخته می شود به عنوان دقیق ترین روش تصویربرداری پروستات شناخته شده و قادر است سرطان پروستات را در مراحل اولیه تشخیص دهد. جهت تایید قطعی وجود سرطان، لازم است ضایعات مشکوک که در MRI پروستات دیده می شود مورد بیوپسی قرار گیرند. بر روی مانیتور دستگاه سونوگرافی، دو تصویر سونوگرافی و MRI به طور همزمان نمایش داده می شود. تصاویر سونوگرافی و MRI را می توان جداگانه و در کنار هم بر روی مانیتور دستگاه دید و یا می توان دو تصویر را بر هم منطبق کرد. با این روش میتوان از تمامی ضایعات مشکوک به سرطان که در MRI یافت می شود به طور دقیق بیوپسی کرد و ماهیت آنها را مشخص کرد. در این روش احتیاجی به انجام بیوپسی های متعدد از نواحی مختلف پروستات نیست و می توان با تعداد بیوپسی کمتر به تشخیص دقیقتری رسید و عوارض بیوپسی و ناراحتی بیماران به میزان حداقل کاهش پیدا می کند. شایان ذکر است که این خدمت در ایران تنها در بیمارستان پیامبران تهران و توسط متخصصین رادیولوژی ارائه می گردد.