مطالب آموزشی

بیمارستان پیامبران

جستجو در مطالب آموزشی...

0 34 ۱۳۹۸/۱۱/۱۹

آموزش همگانی پیشگیري از ابتلا به کرونا

کرونا چیست؟ کرونا نوعی ویروس است که باعت ایجاد عفونت در بینی، سینوس ها یا گلو می شود. نام ویروس کرونا از شکل آن گرفته شده است که هنگام تصویر برداري با استفاده از میکروسکوپ الکترونیکی شبیه یک تاج خورشیدي است . نکته : • در حال حاضر هیچ واکسنی براي جلوگیري از ابتلا به کرونا ویروس وجود ندارد . • بهترین راه پیشگیري از ابتلا به بیماري قرار نگرفتن در معرض این ویروس می باشد با این حال تحقیقات جهت شناسایی واکسن و کشف داروي موثر در سطح جهان حال انجام است. محققان توصیه می کنند که مراقبت هاي پیشگیري جهت جلوگیري از ابتلا به بیماري بیشتر مورد توجه قرار گیرد . بیشتر اوقات علائم بیماري خود به خود از بین می روند. علائم ابتلا به کرونا تب ، سرفه، تنگي نفس، لرز، بدن درد، گلودرد، سردرد، اسهال، تهوع، استفراغ، آبريزش از بيني • اگر به تب يا هريك از علايم زير مبتلا بوديد، سريع به مراكز درماني مراجعه كنيد. • در صورت تماس نزدیک با فرد بیمار 14 روز مراقب علائم فوق باشید. روش هاي پیشگیري از ابتلا به کرونا : • دست هایتان را مکرر با آب و صابون به مدت 20ثانیه بشویید (اگر آب و صابون ندارید از ضدعفونی کننده هاي حاوي الکل استفاده کنید) • همیشه قبل از غذا دست هایتان رابشویید. • سعی کنید دستکش یکبار مصرف همراه داشته باشید. • از تماس با افرادي که علائمی شبیه به آنفلوانزا دارند خودداري کنید . • حفظ فاصله یک متري با افرادي که علائم بیماري را دارند ضروري است. • از تماس مستقیم با حیوانات اهلی و وحشی خودداري کنید. • از لمس چشم و صورت خود به ویژه با دست هاي شسته نشده بپرهیزید. • در مکان هاي عمومی که محل تجمعات انبوه می باشد حتما از ماسک استفاده کنید و از روبوسی و دست دادن با دیگران بپرهیزید. • در مکان هاي شلوغ و حمل و نقل عمومی از لمس وسایل و سطوح عمومی بپرهیزید. • وسایل و ظروف شخصیتان را تمیز و استریل شده و جدا از دیگران نگهداري نمایید. • هنگام عطسه و سرفه دهان و بینیتان را با دستمال بپوشانید و سپس آن را در سطل زباله بیندازید. • گوشت و تخم مرغ را کاملا بپزید هنگام بیماري در خانه بمانید. در صورت مشاهده علايم • فعالیت هاي خارج از خانه را محدود کنید. • به جز جهت دریافت مراقبت هاي پزشکی در محل کار، مدرسه و مکان هاي عمومی حضور پیدا نکنید. • از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نکنید. • در منزل خود را از دیگر افراد خانواده جدا کنید و درصورت امکان از حمام جداگانه استفاده کنید. • هنگام سرفه و عطسه از دستمال استفاده کنید. • بعد از سرفه و عطسه دستتان را حداقل 20ثانیه با آب و صابون بشویید. • با یک ماسک همواره صورتتان را بپوشانید. • علائم بیماري به ویژه تبتان را کنترل کنید. • اگر بیماري رو به وخامت است سریع به مراکز درمانی مراجعه کنید. فراموش نكنيم: بهداشت دست مهمترين و اولين خط دفاع است.
0 42 ۱۳۹۸/۱۱/۱۹

براي خوابيدن , آنتي هيستامين نخوريد

براي خوابيدن , آنتي هيستامين نخوريد به طور کلی برای درمان صحیح بی خوابی ابتدا باید علت بی خوابی را شناخت و به درمان آن پرداخت. متاسفانه بسیاری از بیماران خودسرانه و به توصیه دوستان و آشنایان، از داروهایی که معمولا عارضه آنها خواب آلودگی است، استفاده می کنند. این اقدام باعث می شود بی خوابی آنها برای ماهها و حتی سال ها درمان اساسی نشود. به عنوان مثال بسیاری ازمبتلایان به بی خوابی، از داروهای آنتی هیستامین به عنوان خواب آور استفاده می کنند، در صورتی که این داروها برای درمان آلرژی و حساسیت های فصلی استفاده می شوند و خواب آوری برای این گروه از داروها، یک عارضه و اثر سوء محسوب می شود. سال هاست که داروسازان تلاش می کنند تا آنتی هیستامینی تولید کنند که اثر خواب آوری کمتری داشته باشد. حال، برخی از بیماران این داروها را به عنوان داروی خواب آور استفاده می کنند که اقدامی کاملاً اشتباه است.
0 73 ۱۳۹۸/۱۰/۲۸

بيماري هاي مزمن ريه COPD

بيماري هاي مزمن ريه COPD بيماري مزمن انسدادي ريه شايع ترين علت مرگ و مير و معلوليت ناشي از بيماري هاي ريوي است و شامل بيماري هايي است كه مجاري هوايي بزرگ و كوچك ريه را درگير مي كند. بيماري هايي مثل برونشيت مزمن، برونشكتازي، آمفيزم و آسم در گروه بيماري هاي مزمن انسدادي ريه قرار مي گيرند. علايم و نشانه ها شايع ترين علايم اوليه آن تنگي نفس به خصوص پس از فعاليت جسمي سنگين مي باشد. سرفه اغلب در هنگام صبح بيشتر بوده و مي تواند باعث توليد خلط زيادي شود. اين خلط معمولاً سفيد يا خاكستري رنگ است. اگر رنگ آن سبز يا قهوه اي باشد آن را مي توان نشانه اي از عقونت دانست. علت: عامل اصلي پيدايش اين بيماري استعمال دخانيات است، البته غير از افراد سيگاري و قلياني كساني كه در معرض دود دخانيات قرار مي گيرند نيز ممكن است به اين بيماري مبتلا شوند. بعد از دخانيات ، آلودگي هوا داخل و خارج از منزل، استفاده از سوخت هاي جامد براي گرمايش و پخت و پز، قرار گرفتن در معرض آلاينده هاي شغلي و بخارات شيميايي و صنعتي، گرد و خاك و ريز گردها و ... فاكتورهاي ايجاد كننده اين بيماري مي باشند. تشخيص: انجام آزمايش عملكرد ريه (اسپيرومتري) ، درصورت لزوم تصوير برداري يا CT اسكن درمان • ترك سيگار مهمترين درمان براي اين بيماري است. • دارودرماني: اكثر داروهاي بيماري انسداد ريوي مزمن به صورت افشانه هاي تنفسي مصرف مي شوند. همه آنها براي كاهش علايم و از همه مهمتر تنگي نفس مورد استفاده قرار مي گيرند. اين داروها را مي توان به دو گروه تقسيم كرد: داروهاي باز كننده برونش ها و ضدالتهاب • فيزيوتراپي و توانبخشي عوارض يكي از مهمترين عوارض بيماري، كاهش اكسيژن خون است. از آنجا كه سيستم قلب، ريه و عضلات در ارتباط مستقيم هستند و مجموع فعاليت اين سيستم ها باعث حركت اسكلت بدن و انجام عمل تنفس مي شود. اين فعاليت ها باعث مي شود تا بار وارده به قلب بيشتر شود و اگر اين حالت ادامه يابد فرد دچار نارسايي قلب خواهد شد كه مهمترين علامت آن، تورم اندامهاي تحتاني، تنگي نفس شديد و دل دردهاي شديد بر اثر بزرگ شدن كبد است. درصورت پيشرفت بيماري ممكن است فرد دچار نارسايي تنفسي شود.
0 70 ۱۳۹۸/۱۰/۲۴

درمان بي خوابي , خوردن قرص هاي خواب آور نيست

درمان بی خوابی، خوردن قرص های خواب آور نیست بی خوابی موضوعی ساده و یک بعدی نیست و انواع مختلفی دارد که افراد مختلف می توانند به یکی از انواع بی خوابی دچار شوند و یا در یک زمان، به چند نوع از انواع بی خوابی دچار شوند. به طور مثال هم در شروع خواب مشکل داشته باشند و هم مکررا از خواب بیدار شوند که به طور حتم درمان این گروه سخت تر خواهد بود. درمان بی خوابی، خوردن قرص های خواب آور نیست. این کار نه تنها مشکل بیمار را حل نمی کند، بلکه درمان علت اصلی بی خوابی را نیز به تاخیر می اندازد.ازآنجا که بسیاری از این داروهای خواب آور پس از مدتی اثر خواب آوری شان از بین می رود، لذا این بیماران مجبور می شوند داروی بیشتری مصرف کنند وازطرف دیگر چون علت اصلی بی خوابی در بسیاری از اوقات پیدا نمی شود، لذا علت اصلی بدون درمان باقی و مشکل بیمار همچنان به قوت خود باقی می ماند. وابستگی به داروهای خواب آور از یک طرف وعدم درمان علت اصلی بی خوابی ومزمن شدن آن ازطرف دیگرباعث می شود تا درمان بی خوابی بسیار مشکل تر و پیچیده تر از مراحل اولیه بیماری شود لذا توصیه اکید می شود مبتلایان به بی خوابی، در مراحل اول بی خوابی برای درمان مراجعه کنند تا با سهولت بیشتر و با سرعت بالاتر درمان شوند.
0 79 ۱۳۹۸/۱۰/۲۳

شير

شير شير تنها ماده غذايي شناخته شده در طبيعت است كه بسياري از نياز هاي بدن را به طور متعادل تأمين مي كند و از غني ترين منابع كلسيم و فسفر است، دريافت مقدار كافي اين مواد معدني براي رشد، استحكام و سلامت استخوان ها و دندان ها ضروري است. توصيه هايي در خصوص مصرف شير • هنگام خريد به اطلاعات برچسب غذايي شامل نوع محصول (پاستوريزه يا استريل)، تاريخ توليد و انقضاي مصرف و شرايط نگهداري توجه كنيد. • شير پاستوريزه را در يخچال نگهداري و ظرف مدت 2 تا 4 روز از تاريخ توليد مصرف كنيد. • شير استريل (مدت دار) تا مدت 6 ماه از تاريخ توليد، بيرون از يخچال قابل نگهداري است ولي به محض باز كردن بسته بندي، آن را در يخچال قرار داده و ظرف 2 تا 3 روز مصرف كنيد. • شير گاو ممكن است در برخي افراد، حساسيت زا (آلر‍ژن) باشد. در اين افراد مي توان از انواع ديگر شير مانند شير گوسفند، بز يا شتر استفاده كرد و يا ساير منابع غذايي حاوي كلسيم (ماست، پنير، كشك) را در برنامه غذايي گنجاند. • براي پيشگيري از بيماري هايي مانند تب مالت ، استفاده از شير پاستوريزه يا استريل توصيه مي شود. در غير اينصورت بايد شير را پس از جوش آمدن به مدت 3 تا 5 دقيقه حرارت داد. • جهت كودكان در وعده صبحانه يا ميان وعده ها در منزل از مخلوط شير با غلات آماده مصرف يا مخلوط شير با انواع ميوه يا سبزي مثل موز، خرما، هويج و ... استفاده كنيد. • با استفاده از شير در تهيه انواع كيك، دسر، بستني يخي، فرني، شيربرنج و ساير غذاها مصرف ان را در برنامه غذايي روزانه افزايش دهيد. • شيرهاي پرچرب حاوي مقدار قابل توجهي چربي اشباع و كلسترول بوده و توصيه مي گردد به غير از كودكان و افراد كم وزن يا لاغر، ساير افراد از انواع شير با چربي متوسط و كم چرب استفاده كنيد. • اگر با مصرف شير دچار دل درد، دل پيچه يا اسهال مي شويد، بهتر است كه شير را به تنهايي و با معده خالي مصرف نكنيد. به طور مثال مي توان شير را با موز، خرما و ... و يا به شكل شير برنج، سوپ جو با شير و امثال آن استفاده كرد. همچنين شير را بايستي از مقدار كم شروع كرد و به تدريج به ميزان ان افزود. جوشاندن شير و نوشيدن شير گرم در پيشگيري از دل درد و دل پيچه موثر است.
0 77 ۱۳۹۸/۱۰/۲۳

پاسخ به سوالات شما

پاسخ به سوالات شما آيا ماست هاي پروبيوتيك خاصيت درماني دارند؟ بله، ماست هاي پروبيوتيك آثار درماني فراواني دارند كه از جمله آن ها مي توان از خصوصيت ضد سرطاني آن ها به ويژه سرطان روده، بالا بردن سيستم ايمني بدن، كاهش كلسترول خون، فعاليت ضد ميكروبي در مقابله با باكتري هاي بيماري زا، پيشگيري و درمان آسيب هاي كبدي و اختلالات گوارشي نام برد. آيا مي توان براي تأمين كلسيم مورد نياز بدن بادام درختي، كنجد، اسفناج و ... را جايگزين شير و لبنيات كرد؟ اگرچه بادام درختي، كنجد و ... از جمله منايع كلسيمي به شمار مي روند، اما ميزان كلسيم اين مواد قابل مقايسه با كلسيم شير و محصولات لبني نمي باشد. همچنين سبزي هايي مثل اسفناج، كنگر فرنگي و چغندر داراي موادي هستند كه جذب كلسيم را كاهش مي دهد. بنابراين محتواي كلسيم سبزي هاي مذكور نبايستي در نظر گرفته شود. جذب كلسيم از اسفناج تنها 5 درصد در مقايسه با جذب 27 درصدي شير در مقدار مشابه است. آيا پنير سويا مانند پنيرهاي معمولي است؟ پنير سويا يكي از فرآورده هائيست كه با شيره سويا به دست مي آيد و منبع گياهي دارد و نمي تواند جايگزين پنير گردد. همچنين مزه و طعم آن نيز با پنيرهاي معمولي متفاوت مي باشد. ارزش غذايي آن نيز از پنير به ويژه در ميزان كلسيم، بسيار كمتر است. آيا مصرف پنير مي تواند زيان آور هم باشد؟ پنير بايد در حد اعتدال و به اندازه مناسب مصرف شود. مصرف بيش از حد آن ممكن است در بعضي افراد عوارضي ايجاد كند كه يكي از آن ها كاهش جذب فسفر است. افرادي كه كلسترول خونشان بالاست نيز بايد از انواع كم چرب آن استفاده نمايند. آيا اضافه كردن ميوه به ماست از خواص آن مي كاهد؟ ماست هاي ميوه اي، روش بسيار مناسبي در تشويق كودكان به مصرف لبنيات و ميوه است و مي تواند جايگزين غذاهاي چرب و پركالري كودكان شود، ضمن اين كه همراهي ماست و ميوه باعث مي شود ويتامين هاي موجود در اين ميوه، به كمك اسيد لاكتيك موجود در ماست، بهتر جذب شوند. آيا مي توانيم براي سرخ كردن مواد غذايي از كره استفاده نماييم؟ با توجه به خصوصيات كره از جمله عدم مقاومت در حرارت هاي بالا، نمي توان آن را جايگزين روغن نباتي كرد. براي سرخ كردن بايد از روغن هاي سرخ كردني استفاده نمود. استفاده از كره براي سرخ كردن مواد غذايي موجب مي شود كه كره خاصيت خود را از دست بدهد و حتي مي تواند براي برخي از افراد مضر نيز باشد. آيا خامه و كره جزء گروه لبنيات به شمار مي روند؟ كره و خامه اگرچه از لبنيات تهيه مي شوند ولي در گروه چربي ها دسته بندي مي شوند و توصيه مي كنيم حتي الامكان مصرف چربي ها و روغن ها در رژيم غذايي كاهش يابد.
0 71 ۱۳۹۸/۱۰/۲۳

منابع غذايي كلسيم

منابع غذايي كلسيم • شير و محصولات لبني (بهترين منابع كلسيم هستند) • صدف و ماهي هاي با استخوان نظير شاه ماهي، سالمون، ساردين و ... (به شرط آنكه استخوان هاي آنها هم مصرف شوند) • مغزها و دانه هايي مانند بادام، فندق و كنجد • سبزي هاي برگدار سبز تيره نظير كلم و برگ هاي سبز، شلغم • سويا و ديگر حبوبات • كاكائو و سبزي هايي مثل اسفناج، كنگر فرنگي و چغندر داراي موادي هستند كه جذب كلسيم را كاهش مي دهد. بنابراين محتواي كلسيم سبزي هاي مذكور نبايستي در نظر گرفته شود. جذب كلسيم از اسفناج تنها 5 درصد در مقايسه با جذب 27 درصدي شير در مقدار مشابه است. ويتامين D ويتامين D سبب رشد و استحكام دندان و استخوان مي شود كه اين اثر به واسطه نقش اين ويتامين در جذب كلسيم مي باشد. علت كمبود اين ويتامين در معرض نور خورشيد قرار نگرفتن است. براي ساختن ويتامين D لازم است سطح پوست در معرض مستقيم نور خورشيد بدون واسطه شيشه و ضدآفتاب قرار بگيرد. منابع غذايي ويتامين D روغن كبد ماهي، ماهي هاي چرب مثل سالمون، زرده تخم مرغ، جگر، كره، شير و لبنيات ويتامين D منبع خوب غذايي نداشته و مهم ترين منبع ساخت آن همان نور آفتاب است.
0 100 ۱۳۹۸/۰۹/۲۷

بيماري آنفولانزاي نوع A

بيماري آنفلوانزاي نوع A برخي از نكات و توصيه هاي ضروري آنفلوانزاي نـوع A يا H1N1 يـك بيمـاري ويروسـي تنفسي است كه توسط ويـروس جديـدي كـه اولـين بـار از خوك به انسان منتقل شده است ايجاد مي شود . اين ويروس در حال حاضر در بسياري از مناطق جهان شايع شده است و در كـشور ايـران نيـز مـواردي از ايـن بيمـاري گزارش گرديده است . از آنجايي كه اين بيمـاري بـه شـدت مسري بوده و علايم آن نيز از آنفلوانزاي معمـولي شـديدتر مي باشـد ، كنتـرل و پيـشگيري از شـيوع آن در دسـتوركار كشورهاي جهان قرار دارد. علايم بيماري : علايم اين بيماري شبيه بيماري آنفلوانزاي معمولي مي باشد و مهمترين آنها عبارتند از : تب ، سرفه ، گلودرد ، سردرد ، لرز ، كوفتگي بدن ، احساس خستگي ، همچنين در بعضي مواقع اسهال و استفراغ . چنانچه فردي تب 38 درجه سانتيگراد يـا بـالاتر و يكـي از علايم فوق را گزارش نمايد مشكوك به ابتلا به اين بيماري مي باشد . طريقه انتقال و دوره نهفته بيماري : ويروس آنفلوانز ا به دو طريق مستقيم و غير مـستقيم انتقـال مي يابد . در روش مستقيم كه مهمترين روش انتقـال ايـن ويروس مي باشد ، بيماري از طريق ترشحات آلوده دسـتگاه تنفسي افراد مبتلا كه از طريق عطـسه و سـرفه بـه بيـرون پرتاب مي شوند ، انتقال مي يابد. در روش غير مستقيم ، بيماري از طريـق تمـاس دسـتها بـا اشياء و سطوحي كه ويروس آنفلوانزا قبلاً بر روي آنهـا قـرارگرفته است و سپس تماس دست آلوده شده با دهان و بيني انتقال مي يابد . دوره نهفته اين بيماري حدود يك تا سه روز است يعني پس از ورود ويروس به بدن ممكن است 1 تا 3 روز طول بكشد تا علايم بيماري آشكار گردند. نحوه درمان : افرادي كه علايم اين بيماري در آنها مشاهده شـود پـس از تشخيص قطعي بيماري كه توسط پزشكان مستقر در مراكز بهداشتي درماني صورت مي گيرد ، مـي تواننـد در صـورت لزوم تحت درمان دارويي مناسب قرار گيرند . نحوه پيشگيري و جلوگيري از انتقال بيماري : براي پيشگيري از اين بيماري توصيه هاي سـاده اي وجـو د دارد كه در صورت رعايت آنها مـي تـوان از ابـتلا بـه ايـن بيماري جلوگيري نمود . اين توصيه ها عبارتند از : 1. از ماليدن و تماس دست آلوده با چشمها ، بينـي و دهان خودداري نماييم. 2. هنگام احوالپرسي از در آغوش گرفتن ، بوسـيدن و دست دادن خودداري كنيم. 3. اگر علايم مشابه آنفلوانزا در افـراد ديگـر مـشاهده كرديم از آنها حداقل يك متر فاصله بگيريم. 4. اگر در خود علايم مشابه آنفلوانزا مشاهده كرديم ، در منزل بمانيم و استراحت كنيم. 5. در صورت مشاهده علايم مشابه آنفلوانزا ، فوراً بـه پزشك مراجعه كنيم. 6. دستها را بطور مرتب با آب و صابون بشوييم. 7. دستمال مصرف شده را فوراً پس از اسـتفاده بطـور مناسب دفع كنيم. 8. هنگام سرفه يا عطسه ، بينـي و دهـان خـود را بـا دستمال كاغذي بپوشانيم.
0 97 ۱۳۹۸/۰۹/۲۶

بي خوابي انواع مختلفي دارد

بی خوابی انواع مختلفی دارد در خیلی از موارد بیماری‌های خواب، فرد گمان می‌کند این اختلالات خواب ناشی از بیماری‌های دیگر است و بر همین اساس به خود بیماری خواب توجهی نمی‌کند. برای مثال فردی که فشار خون دارد در درجه اول مشکلات خوابش را به این بیماری ربط نمی‌دهد، در حالی که ممکن است مشکل وی با درمان بیماری آپنه حین خواب، به طور اساسی حل شود. وقتی از بی خوابی صحبت می کنیم، اغلب به یاد تاخیر در شروع خواب می افتیم. اینکه به رختخواب می رویم اما هرچه سعی می کنیم خوابمان نمی رود و افکار مزاحم مانع شروع خوابمان می شود. اما بی خوابی اشکال و انواع دیگری هم دارد، نوع دیگر بی خوابی، اختلال در تداوم خواب است، در این نوع بی خوابی، بیمار مکرراً از خواب بیدار می شود و بسیاری از افراد، در به خواب رفتن مجدد هم با مشکل مواجه می شوند. نوعي از بی خوابی زود بیدار شدن از خواب است. به عنوان مثال فردی که به طور معمول ساعت 6 صبح از خواب بیدار می شود، مدتی است که به جای ساعت 6، ساعت 3 صبح از خواب بیدار می شود و این در حالی است که احساس می کند، نیاز خوابش تامین نشده و هرچه سعی می کند نمی تواند بیشتر بخوابد. این حالت در افراد افسرده و همچنین به دنبال مسافرت و تغيير در ساعت فيزيولوژيك بدن هم رخ می دهد. در نوع دیگر بی خوابی فرد 8 ساعت خواب معمول خود را دارد؛ ولی وقتی بیدار می شود احساس سرحالی و شادابی نمی کند.
0 130 ۱۳۹۸/۰۹/۲۵

استرس شغلي

استرس شغلي استرس شغلي را مي توان روي هم جمع شدن عامل هاي استرس زا و آن گونه وضعيت هاي مرتبط با شغل دانست كه بيشتر افراد نسبت به استرس زا بودن آن اتفاق نظر دارند. نشانه ها : " بير " و " نيومن" در 1978 سه دسته از نشانه هايي را كه در شرايط استرس شغلي بروز مي كنند نام برده اند: نشانه هاي رواني ، نشانه هاي جسماني و نشانه هاي رفتاري نشانه هاي رواني : نارضايتي، بي ميلي، افسردگي، اضطراب، ملالت، احساس ناكامي، انزوا و بيزاري نشانه هاي جسماني كه آنها را مشكل تر مي توان تشخيص داد كه اين ناخوشي ها تا چه اندازه صرفاً معلول شغل و چه اندازه نتيجه ديگر جنبه هاي زندگي شخص است. نشانه هاي رفتاري: به دو دسته تقسيم مي شوند: دسته اول نشانه هايي هستند كه مي توان گفت به طور مستقيم متوجه خود فرد شاغل است مثل خودداري كردن از كار كردن، پرخوري يا بي اشتهايي ، رفتارهاي ستيزه جويانه در برابر همكاران يا اعضاي خانواده و به طور كل مشكلات بين فردي. دسته دوم از نشانه هاي رفتاري پيامدش به سازمان يا تشكيلات اداري برمي گردد، از جمله غيبت از كار ، رها كردن شغل ، افزايش حادثه هاي ناشي از كار و فقدان بهره وري. عامل هاي استرس شغلي در محيط كار: ويژگي هاي نقش، ويژگي هاي شغل، روابط ميان فردي، جو و ساختار سازماني، راه و روش هاي مديريت منابع انساني و فناوري و خصوصيات مادي براي مديريت استرس چند راهكار ساده كه مي تواند مثمر ثمر براي همكاران باشد ارايه مي شود: 1. افكار خوب داشته باشيد. يادمان باشد اگر شاد بينديشيم، شاد مي شويم. اگر فكر بد بكنيم احساس بدي پيدا مي كنيم. اگر فكر هاي ترسناك كنيم هراسان مي شويم. 2. ترس از دست دادن موقعيت موفق خود را از بين ببريد. 3. قبل از تغيير دادن ديگران، خودتان را تغيير دهيد. 4. از فرصت فكر كردن براي كاهش استرس كمك بگيريد. گاهي بايد از بچه ها ياد گرفت. آنها با يك چشم مي خندند، با يك چشم اشك ميريزند و توهين و ناراحتي را خيلي زود فراموش مي كنند. 5. خودتان را تنها با خودتان مقايسه كنيد. 6. با خلاقيت خشم خود را كنترل كنيد. به اين فكر كنيد كه تنها كساني كه مشكل ندارند، آدمهايي هستند كه در گورستان خوابيده اند. 7. اصل حقيقت گويي را فراموش نكنيد. حقيقت را بگوييد. ممكن است يك، دو يا سه دقيقه استرس پيدا كنيد اما اين مهم نيست، توفان هرچه شديدتر باشد، سريع تر هم فروكش مي كند. پس از آن احساس مطلوبي از خودتان پيدا مي كنيد. 8. وقت خودتان را مانند پولتان مديريت كنيد. كارهاي مهم را زودتر انجام دهيد و از شر آنها خلاص شويد. 9. حرص نزنيد. حرص خوردن علاوه بر كاهش تمركز شما، سلامت جسم، روح و فكرتان را نيز به خطر مي اندازند. 10. به مردم و آنچه مي گويند فكر نكنيد. هيچ گاه حرمت نفستان را از دست ندهيد. يادمان باشد شکست به معناي سقوط كردن نيست. با يک گزارش مثبت، مي شود همه چيز را درست كرد. با خوشحال كردن ديگران مي توان استرس را كم كرد و هيچ گاه تصميم گيري خود را به خوشامد حرف يا فکر ديگران منوط نکنيد. 11. بياموزيد که بلافاصله سپاسگزاري يا ابراز تاسف کنيد. 12. نه گفتن را بياموزيد و نه شنيدن را قبول كنيد. 13. نيايش را فراموش نكنيد. الا بذكر الله تطمئن القلوب. مطمئن باشيد ياد مستمر خداوند استرس شما را كاهش مي دهد و به آرامش قلبي، روحي و فكري مناسبي براي مواجهه با مسائل مي رسيد. 14. بدهيد و بگيريد. يكي از قانون هاي توانمندي مهم، جاذبه و دافعه يا دادن و گرفتن است. يادتان باشد كه با ثروت قلب كسي را نمي توان دزديد. يادتان باشد براي رسيدن به عظمت بايد كاري براي انجام دادن، چيزي براي دوست داشتن و دستمايه اي براي اميد داشت. يادمان باشد بخشودن و توقع نداشتن در اين اصل بسيار مهم است. 15. تلاش يادمان باشد برنده هرگز دست از تلاش نمي كشد. كسي كه دست از تلاش بردارد هرگز برنده نمي شود. 16. ناملايمات زندگي را كمي پذيرا باشيد. 17. بخنديد. خنده نيروبخش ترين ماده طبيعت است. مي گويند: خنده نوعي نيايش است. اگر بتوانيد بخنديد نيايش كردن را آموخته ايد. منبع: کتاب استرس شغلي تاليف : رندال راس / اليزابت آلتماير ترجمه : غلام رضا خواجه پور
0 171 ۱۳۹۸/۰۹/۱۱

سندروم پای بی قرار نوعی اختلال خواب است

کابوس‌های شبانه، حرکت‌های غیرطبیعی در خواب ( راه رفتن، حرف زدن حین خواب) از جمله بیماری‌های خواب است که قابل درمان است. درعین حال می‌توان از بیماری دیگری به نام سندروم بی‌قراری پا نام برد. این بیماری در طی روز با احساس ناراحتی در ساق و کف پا و گزگز کردن، داغ شدن کف پا و... بروز می‌کند و این علایم شب‌ها به ویژه قبل از خواب افزایش می‌یابد. احساس ناراحتی در بیماری سندروم بی‌قراری پا با تکان دادن یا ماساژ پا کمتر می‌شود، ولی در شب و هنگام خواب تشدید می‌یابد که باعث تاخیر در شروع خواب می‌شود. ۷۰ درصد کسانی که سندروم بی‌قراری پا دارند، در حین خواب پاهایشان به طور مکرر حرکت می‌کند. این تکان‌ها ممکن است آنقدر خفیف باشند که فقط با دستگاه‌های مخصوص تشخیص داده شوند. اما این نوع اختلال موجب بی‌کیفیتی خواب و عدم رضایت فرد از خوابش می‌شود. براي تشخيص و درمان اين مشكل مي توانيد به كلينيك خواب بيمارستان پيامبران مراجعه كنيد.
0 137 ۱۳۹۸/۰۹/۰۹

ايدز چيست؟

HIV چيست؟ ايدز چيست؟ HIV ويروس نقص ايمني بدن انسان است. اين ويروس با از بين بردن سلول هاي مهم بدن به نام لنفوسيت هاي T (تحت عنوان CD4 مثبت) كه با بيماري و عفونت مبارزه مي كنند، سيستم ايمني بدن را ضعيف مي كند. هنگامي كه تعداد لنفوسيت هاي T در فرد آلوده به HIV تا حد معيني سقوط كند، شخص مستعد ايتلا به مجموعه اي از بيماري ها مي شود كه در حالت معمول، بدن مي تواند آن ها را مهار كند. ويروس HIV طي سه مرحله پيشرفت مي كند: مرحله 1: مرحله حاد (چند هفته پس از انتقال) مرحله 2: تاخير باليني يا مرحله مزمن مرحله 3: ايدز عفونت HIV بدون درمان مي تواند منجر به ايدز (نشانگان اكتسابي كمبود ايمني) شود. افرادي كه مبتلا به ايدز هستند ، سيستم ايمني بسيار آسيب ديده دارند كه باعث عفونت هاي شديد مي شود كه به طور معمول افراد سالم را آلوده نمي كند. در نهايت ممكن است عفونت منجر به مرگ شود. راه هاي انتقال بيماري - تماس جنسي - قرار گرفتن در معرض خون يا بافت آلوده - از مادر به فرزند در دوران بارداري، زايمان يا تغذيه با شير مادر هيچ گونه خطر انتقال از طريق مدفوع، ترشحات بيني، بزاق، خلط، عرق، اشك، ادرار يا استفراغ وجود ندارد مگر اينكه با خون آلوده شده باشد. علايم اوليه HIV: تب، لرز، تورم غدد لنفاوي، درد كلي، گلودرد، سردرد، حالت تهوع، ناراحتي معده(علايمي شبيه آنفولانزا) علايم غير اختصاصي HIV: سردرد و يا ساير دردها، تورم گره هاي لنفاوي، تب مكرر، عرق شبانه، خستگي، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، كم كردن وزن ، بثورات پوستي، عفونت، ذات الريه ، زونا علايم ايدز: تب هاي مكرر، غدد لنفاوي متورم به ويژه در ناحيه زيربغل، گردن و كشاله ران، خستگي مزمن، لكه هاي تاريك زير پوست در داخل دهان، بيني و يا پلك ها، زخم ها، ضايعات دهان و زبان و ناحيه تناسلي، ضايعات و بثورات پوستي، اسهال مكرر يا مزمن، كاهش سريع وزن درمان: برخلاف برخي از ويروس هاي ديگر، بدن انسان نمي تواند به طور كامل از وجود ويروس HIV در بدن رها شود. درمان قطعي در حال حاضر وجود ندارد اما با مراقبت هاي پزشكي مناسب، HIV مي تواند كنترل شود. داروهايي كه براي درمان HIV استفاده مي شود درمان ضدرتروويروسي يا ART است. اين داروها ميزان ويروس افراد را به تعداد كمي كاهش مي دهند و آنها مي توانند زندگي طولاني و سالم داشته باشند. قبل از معرفي ART در اواسط دهه 1990، افراد مبتلا به HIV بعد از چندسال به بيماري ايدز مبتلا مي شدند. امروز كسي كه مبتلا به HIV است و قبل از اينكه بيماري پيشرفت كند درمان شده ، مي تواند طول عمر طبيعي داشته باشد و به ميزان افراد سالم زندگي كند. پيشگيري از گسترش ويروس ايدز  رابطه جنسي ايمن (استفاده از كاندوم)  اجتناب از اشتراك گذاري سوزن و يا ساير لوازم جانبي مورد استفاده براي استعمال مواد مخدر  احتياط در تماس با مواد آلوده به خون
0 166 ۱۳۹۸/۰۸/۲۵

خروپف نوعی اختلال خواب است ,برای درمان آن به پزشک متخصص خواب مراجعه نمایید

خروپف نوعی اختلال خواب است ,برای درمان آن به پزشک متخصص خواب مراجعه نمایید افرادی که دچار مشکلات خواب هستند در بسیاری از موارد خودشان متوجه مشکل نمی‌شوند و ممکن است این مشکلات در زمانی رخ دهند که فرد خواب است و هوشیاری ندارد؛ مثل خروپف یا حرکات غیر طبیعی. در این موارد باید اطرافیان فرد این موضوع را جدی گرفته و به فرد تذکر بدهند. اگر کسی خروپف دارد و در طی روز خواب آلود و خسته است یا فشار خون خيلي بالا دارد و یا هنگام خروپف نفسش قطع می‌شود، به احتمال زیاد از بیماری وقفه تنفسی حین خواب رنج می‌برد و باید سریع اقدام به تشخیص قطعی و درمان کند. این بیماری باعث می‌شود علائم افسردگی در فرد بروز کند و طی روز تحریک‌پذیر ‌شود، در سركار بی‌حوصله باشد و چرت بزند. خطر تصادفات مرگ‌بار و ابتلا به چاقی نیز در این افراد افزایش پیدا می‌کند و در صورت عدم درمان خطر سکته مغزی و قلبی جدی خواهد بود.
0 138 ۱۳۹۸/۰۸/۲۰

هفته ملي ديابت

18 الي 23 آبان هفته ملي ديابت ديابت : به اختلال سوخت و ساز مواد قندي در بدن، بيماري ديابت مي گويند. اين اختلال به دليل عدم ترشح و يا ناكافي بودن ترشح انسولين يا مقاومت سلول هاي بدن نسبت به انسولين ايجاد مي شود. در نتيجه ميزان قند خون بالا مي رود. انواع ديابت شامل ديابت نوع يك، ديابت نوع دو و ديابت بارداري است. علايم كلي: پرخوري، پرنوشي، پر ادراري، تشنگي بيش از حد، كاهش وزن با وجود افزايش اشتها، خستگي و عفونت هاي مكرر مي باشد. عوامل خطر: براي ديابت نوع 1 سابقه خانوادگي، برخي مشكلات سيستم ايمني، عفونت و يا ابتلا به برخي بيماري هاي ويروسي مي باشد. ديابت نوع 1 بيشتر در كودكان و نوجوانان ديده مي شود. عوامل خطر ساز براي ديابت نوع 2 كه بيشتر در افراد بالغ و بعد از 30 سالگي رخ مي دهد بسيار زياد است و شامل موارد زير مي باشد: سابقه خانوادگي، چاقي يا اضافه وزن، فشار خون بالا، سطح بالاي تري گليسريد و سطوح پايين كلسترول خوب (HDL)، شيوه زندگي كم تحرك، بالا رفتن سن، سندرم تخمدان پلي كيستيك، اختلال عمل گلوكز، مقاومت به انسولين، ديابت حاملگي، پس زمينه هاي قومي تشخيص: براي تعيين اين كه بيمار، ديابتي يا در معرض ديابت است، دو آزمايش قند خون ناشتا (FBS) و تست تحمل گلوكز خوراكي (OGTT) انجام مي شود. همچنين آزمايش HbA1C هم مي تواند نقش معياري براي كنترل قند خون را ايفا كند. اگر علايم ديابت و يا عوامل خطرساز آن را در خود مي بينيد حتماً براي كنترل ميزان قند خون به پزشك مراجعه كنيد. پيشگيري: خوشبختانه پيشگيري از ديابت نوع 2 هم آسان و هم امكان پذير است. بررسي ها نشان مي دهد چاقي و اضافه وزن، خوردن غذاهاي چرب و پرانرژي در كنار كم تحركي مي تواند باعث فعال شدن ژن هاي بروز ديابت شود. با انتخاب سبك زندگي سالم و انجام آزمايشات دوره اي به راحتي مي توانيد از اين بيماري پيشگيري كنيد. درمان: با توجه به وضعيت بيماري و تشخيص پزشك قرص و يا انسولين براي بيماران تجويز خواهد شد. دارو درماني اگر با ورزش و رعايت رژيم غذايي همراه نشود نمي تواند باعث تنظيم قندخون شود. عوارض: عوارض حاد ديابت، افزايش شديد سطح قند خون (بدنبال استرس، عفونت و برخي داروها مثل كورتون ها) و يا افت قندخون بدليل انسولين بيش از حد و يا ساير داروهاي كاهنده قندخون مي باشد. عوارض مزمن ديابت به بيماري هاي عروق خوني مرتبط است كه بر اعضايي مانند چشم ها، كليه ها و اعصاب ، قلب و عروق خوني تاثير مي گذارد و احتمال ابتلا به بيماري هاي عروق كرونر قلب، آنژين يا حمله قلبي، سكته مغزي و درد در اندام تحتاني و يا زخم پاي ديابتي به دليل كمبود عرضه خون را افزايش مي دهد.
0 195 ۱۳۹۸/۰۸/۱۸

خواب شما هم بيمار ميشود

خواب شما هم بيمار ميشود خواب یکی از نیازهای حیاتی انسان است که حدود یک سوم عمر آدمی را به خود اختصاص می دهد. هرگونه اختلال و یا کمبود در خواب می تواند اثرات مستقیمی بر روی بیداری و فعالیت های فرد داشته باشد همچنین متقابلاً اتفاقات بیداری نیز می‌تواند مستقیم و یا غیر مستقیم بر روی کیفیت و کمیت خواب تاثیرگذار باشد.لذا توجه به خواب اهمیتی کمتر از زمان بیداری نخواهد داشت و برای داشتن بیداری کارآمد همراه با احساس سلامت و شادابی داشتن خوابی سالم ضروری است. خواب چیزی در حدود ۸ ساعت از شبانه روز و ۲۰ سال از ۶۰ سال متوسط عمر یک انسان را در بر می گیرد و به طور قطع اثرات فراوانی بر کیفیت زمان بیداری انسان خواهد داشت ولی علی رغم اهمیت خواب ,درک اتفاقات و وقایع حین خواب به علت همراهی با عدم هوشیاری همزمان با شروع خواب قابل درک و بررسی دقیق نبود. این مشکل موجب شد تا هزاران سال شاهد رشد چندانی در زمینه علم خواب نباشیم . برای درک دقیق اتفاقات حین خواب در اختیار داشتن ابزاری مناسب ضروری بود که با ابداع دستگاه نوار مغز و شناخت امواج مغزی این امر میسر گردید اختلالات خواب می تواند سلامت انسان را به شدت تحت تاثیر قرار داده و او را به سمت مرگ سوق دهد در صورت وجود هر گونه اختلال در خواب می بایست سعی در رفع این اختلال و درمان بیماری نمود امروزه با توجه به پیشرفت علم خواب و وجود دستگاه های پیشرفته درمانهای موثر و گوناگونی برای بیماری های خواب وجود دارد. ما در کلینیک خواب بیمارستان پیامبران با بهره‌گیری از متخصصین حاذق در زمینه علم خواب و با استفاده از مجهزترین و پیشرفته ترین امکانات سعی در بهبود سطح سلامت خواب جامعه داریم
0 157 ۱۳۹۸/۰۸/۱۸

پیشگیری از اختلالات خواب با رعایت اصول بهداشت خواب

پیشگیری از اختلالات خواب با رعایت اصول بهداشت خواب فقط برای خوابیدن باید به رختخواب رفت خواب یکی از نیازهای ضروری زندگی است و هرگونه اختلالی در خواب عوارض زیادی را در پی خواهد داشت. هر چه درمورد بیماری هایی که به دلیل بد خواب بودن و یا کمبود خواب به جان شما می افتند بگوییم، کم گفته ایم ، از ابتلا به افسردگی گرفته تا چاقی و دیابت حتی دچار شدن به بیماری آلزایمر. آزمایش‌های بی‌خوابی مطلق بر روی برخی از حیوانات انجام و مشاهده شد بی‌خوابی برای چند روز حتی باعث مرگ برخی از آنان شد. همه انسان ها باید سعی کنند خواب کافی داشته باشند و اگر مشکل اختلال در خواب دارند با مراجعه به پزشک آن را برطرف کنند بی خوابی یکی از شایع ترین اختلالات خواب است و کمتر کسی را می توان یافت که تجربه هرچند زودگذری از آن را نداشته باشد. آنچه افراد مبتلا به بی خوابی را دچار نگرانی و در بسیاری اوقات درماندگی می کند، تداوم و مزمن شدن بی خوابی است. خواب سالم به پیش شرط‌های متعددی نیاز دارد و هر فرد باید با رعایت بهداشت خواب، این شرایط را برای خویش فراهم کند. از طرفی باید به خاطر داشت بیماری‌های خواب می‌تواند موجب ایجاد یا بروز بیماری‌های مختلف و متعددی نظیر فشارخون، افسردگی، چاقی و مشکلات قلب-عروقی، کاهش تمرکز و قدرت یادگیری، افزایش احتمال خطا و اشتباه، افزایش احتمال حوادث شغلی و تصادفات مرگبار رانندگی و افزایش بروز سکته‌های مغزی و قلبی ‌شود. بنابراین باید این بیماری‌ها به موفع شناخته و به درستی درمان شوند. نظم خواب، محیط خواب مناسب از نظر نور و صدا و دما، عدم مصرف مواد خوراکی محرک‌ پیش از خواب، عدم فعالیت‌های هیجانی قبل از خواب یا پرهیز از تماشای تلویزیون، گوش دادن موسیقی، مطالعه و امثال آن در رختخواب را مي توان از موارد مهم بهداشت خواب برشمرد و تاکید میشود که فقط برای خوابیدن باید به رختخواب رفت.
0 600 ۱۳۹۸/۰۸/۰۶

کلینیک خواب بیمارستان پیامبران، مرکزی پیشرو در درمان اختلالات خواب

بی‌خوابی را جدی بگیرید وقتی از بی خوابی صحبت می کنیم، اغلب به یاد تاخیر در شروع خواب می افتیم.ا ینکه به رختخواب می رویم اما هرچه سعی می کنیم خوابمان نمی رود و افکار مزاحم مانع شروع خوابمان می شود. اما بی خوابی اشکال و انواع دیگری هم دارد، نوع دیگر بی خوابی، اختلال در تداوم خواب است، در این نوع بی خوابی، بیمار مکرراً از خواب بیدار می شود و بسیاری از افراد، در به خواب رفتن مجدد هم با مشکل مواجه می شوند. نوع دیگر بی خوابی زود بیدار شدن از خواب است. به عنوان مثال فردی که بطور معمول ساعت 6 صبح از خواب بیدار می شود، مدتی است که به جای ساعت 6، ساعت 3 صبح از خواب بیدار می شود و این در حالی است که احساس می کند، نیاز خوابش تامین نشده و هرچه سعی می کند نمی‌تواند بیشتر بخوابد. در نوع دیگر بی خوابی فرد 8 ساعت خواب معمول خود را دارد؛ ولی وقتی بیدار می شود احساس سرحالی و شادابی نمی کند. درمان بی خوابی، خوردن قرص های خواب آور نیست. این کار نه تنها مشکل را حل نمی کند، بلکه درمان علت اصلی بی خوابی را نیز به تاخیر می‌اندازد. از آنجا که بسیاری از این داروهای خواب آور پس از مدتی اثر خواب آوریشان از بین می رود، لذا این بیماران مجبور می شوند داروی بیشتری مصرف کنند و از طرف دیگر چون علت اصلی بی خوابی در بسیاری از اوقات پیدا نمی‌شود، لذا علت اصلی بدون درمان باقی و مشکل بیمار همچنان به قوت خود باقی می ماند. وابستگی به این داروهای خواب آور از یک طرف و عدم درمان علت اصلی بی خوابی و مزمن شدن آن از طرف دیگر باعث می شود تا درمان بی‌خوابی بسیار مشکل تر و پیچیده تر از مراحل اولیه بیماری شود. بنابراین توصیه اکید می شود مبتلایان به بی خوابی، در مراحل اول بی خوابی برای درمان مراجعه کنند تا با سهولت بیشتر و سریع تر درمان شوند. خروپف خطرناک چیست؟ خروپف مهمترین علامت بیماری خطرناکی به نام وقفه تنفسی حین خواب است. این بیماری در مردان به خصوص مردان چاق بسیار شایع است. فرد مبتلا به طور طبیعی متوجه بیماری خود نمی شود، چون وقفه های تنفسی و خروپف فقط حین خواب رخ می دهد و در صورت بیداری بلافاصله خروپف و قطع تنفس برطرف می شود. خطر سکته مغزی و قلبی، افزایش فشار خون، دیابت، تصادفات مرگبار به علت خواب آلودگی، ناتوانی جنسی، زودرنجی و تحریک پذیری، خشکی گلوی صبحگاهی و عدم لذت از خواب مهمترین عوارض این اختلال می باشد. این بیماری در زنان بعد از یائسگی به علت تغییرات هورمونی شیوع بالایی پیدا می کند. این بیماری قابل درمان است و بهترین اقدام برای درمان صحیح، تشخیص نوع و شدت ابتلا می باشد. تنها و بهترین روش تشخیص وقفه تنفسی حین خواب تست پلی سومنوگرافی (تست خواب استاندارد) است. تست پلی سومنوگرافی (PSG) تست پلی سومنوگرافی شبانه (تست خواب) هدف از این تست تشخیص مراحل مختلف خواب (شامل میزان خواب های سبک، عمیق و رویا و زمان وقوع آنها) و اتفاقات غیر طبیعی حین خواب می باشد. پلی سومنوگرافی یا PSG متداول ترین تستی است که در مراکز اختلالات خواب انجام می شود. این تست برای تشخیص بسیاری از اختلالات خواب بهترین آزمایش محسوب می شود که از جمله آنها می توان به سندرم آپنه خواب انسدادی، سندرم آپنه خواب مرکزی، PLMDو نارکولپسی اشاره کرد. یکی از عوارض و نشانه های مشترک این اختلالات، خواب آلودگی درطی روز می باشد. برای انجام تست PSG فرد باید یک شب را در کلینیک خواب بخوابد. طول مدتی که فرد خواب است تعدادی الکترود (صفحات کوچک فلزی) و وسایل دیگر برای ضبط اطلاعات لازم به بیمار متصل می شود. علی رغم تغییر فضای خواب و اتصال تعداد زیادی الکترود و وسایل دیگر به بیماران، اکثر بیماران حتی بهتر از روزهای معمول در آزمایشگاه خواب، به خواب می روند. تنها تعداد اندکی از بیماران اظهار می کنند که نسبت به شرایط معمول خواب بدتری داشته اند. نشانه ها: افراد مبتلا به نارکولپسی خواب را با ورود به مرحله خواب REM (Rapid Eye Movement) یا رویا آغاز می کنند در حالی که در افراد سالم، ‌خواب non-REM شروع کننده ی یک دوره خواب است. این علامت که به عنوان علامت مشخصه و متمایزکننده ی نارکولپسی از بیماری های دیگر به شمار می رود، ‌به راحتی به وسیله تست پلی سومنوگرافی (PSG) تشخیص داده می شود. در این بیماری ممکن است کیفیت خواب شب افراد نیز کاهش یابد. حرکت کردن و جابجایی زیاد در رختخواب، پرش پاها در هنگام خواب،کابوس های شبانه و بیدار شدن های مکرر می تواند در خواب این افراد اختلالاتی ایجاد کنند. تعداد، شدت و پیشرفت نشانه های این بیماری ممکن است از یک فرد مبتلا به فرد دیگر تغییرات زیادی را نشان دهد. ابتلای یکی از افراد خانواده، احتمال ابتلای افراد دیگر خانواده را افزیش می دهد و این فرضیه را مطرح می سازد که عوامل موروثی و ژنتیکی بر روی ابتلای به بیماری موثر می باشند. این واقیت این احتمال را مطرح می سازد که نارکولپسی می تواند یک بیماری ژنتیکی باشد. یافته های علمی این موضوع را تایید می کنند بدین معنی که خصوصیات ژنتیکی افراد در مستعد بودن آنها نسبت به این بیماری دخالت دارند. خواب آلودگی افراطی در طی روز معمولا اولین و آشکارترین نشانه ی نارکولپسی است که شروع به تظاهر می کند. افراد مبتلا به این بیماری حملات خواب را در طی روز تجربه می کنند که معمولا قدرت مقاومت در مقابل آنها را ندارند و این حملات ممکن است از 30 ثانیه تا بیش از 30 دقیقه به طول بیانجامند. این حملات خواب هیچ ربطی به میزان وکفایت خواب شب افراد ندارند و ممکن است در هر موقعیتی رخ دهند همچون در سرکار، در مجامع عمومی، در هنگام خوردن، صحبت کردن، رانندگی کردن و یا در هر موقعیت نامناسب دیگر که بعضا می تواند موجبات بروز سوانح و خطرات مرگباری را مهیا نماید. کلینیک خواب بیمارستان پیامبران کلینیک خواب بیمارستان پیامبران در محوطه ای بسیار وسیع و زیبا در ساختمان جدیدالاحداث بیمارستان زیر نظر آقای دکتر خسرو صادق نیت متخصص طب کار و فلوشیپ اختلالات خواب راه اندازی شده است که در آن بیماران در یک اتاق کاملا شیک و با کلیه امکانات رفاهی یک شب را به استراحت می گذرانند و دستگاه های تشخیصی بسیار پیشرفته همه اختلالات آن ها را ثبت و بررسی می کند و در نهایت متخصصان طب خواب با بررسی یافته ها و با همکاری سایر متخصصین رشته های مختلف پزشکی اقدامات لازم درمانی را انجام می دهند. دکتر صادق نیت کلینیک خواب بیمارستان پیامبران را وسیع ترین و مدرن ترین کلینیک خواب بیمارستان های خصوصی ایران و قابل مقایسه با مراکز معتبر کشورهای پیشرفته جهان می دانند. مراجعان به کلینیک خواب بیمارستان پیامبران از امکانات و خدمات ارائه شده رضایت کامل دارند و تاثیرات تشخیص و درمان‌ های ارائه شده در این مرکز را بسیار فراتر از حد تصور قبلی خود می دانند و برخی از آن ها متذکر می شوند که ای کاش سالها زوتر می توانستند از خمات این چنینی برای حل مشکلات خواب خو بهره مند شوند.
0 195 ۱۳۹۸/۰۷/۲۹

سرطان سينه

اكتبر، ماه آگاهي و پيشگيري از سرطان پستان 70% از سرطان هاي پستان طي معاينه پستان توسط خود فرد كشف مي شود. سرطان پستان شايع ترين سرطان زنان است و يك سوم از سرطان هاي خانم ها را تشكيل مي دهد. زنان گاهي بدليل عدم آشنايي با اين بيماري و عدم اطلاع از روش هاي تشخيص زودرس موقعي متوجه اين سرطان مي شوند كه بيماري در مرحله پيشرفته اي قرار دارد. خودآزمايي پستان آسان ترين روش براي اطمينان از سلامتي يا تشخيص زودهنگام سرطان پستان است. خودآزمايي پستان هيچ هزينه اي براي خانواده ندارد و هر ماه فقط 10 دقيقه وقت و كمي حوصله براي انجام آن لازم است. همه خانم ها بايد از 20 سالگي شروع به انجام معاينه پستان كنند. بهترين زمان براي انجام خودآزمايي ماهانه پستان، 2 الي 3 روز پس از قطع خونريزي عادت ماهانه است. در دوران يائسگي، حاملگي و شيردهي معاينه را در يك روز مشخص از ماه انجام دهيد. در دوران شيردهي، معاينات پستان را پس از شير دادن و تخليه پستان ها از شير انجام دهيد. نحوه انجام خودآزمايي پستان : نگاه كردن: در برخي موارد، بيماري هاي پستان به ويژه سرطان پستان باعث بروز تغييراتي در ظاهر پستان مي شود. مقابل آينه بايستيد و در هر يك از سه حالت زير به پستان هاي خود نگاه كنيد. 1. دست ها را در دو طرف بدن به حالت آويزان قرار دهيد. 2. دستها را پشت سر بگذاريد و فشار دهيد. 3. دست ها را به كمر بزنيد و فشار دهيد. 4. علايمي مانند تو كشيده شدن نوك پستان و يا فرو رفتگي پوست پستان ممكن است فقط در يكي از حالت ها ديده شود، لذا ضروري است تمام مراحلي را كه شرح داده شد هميشه و به ترتيب انجام دهيد. عدم تقارن پستان ها در صورتي كه از قبل بوده باشد مسئله مهمي نيست ولي هر گونه تغيير اخير در اندازه پستان ها بايد بررسي شود. لمس كردن : لمس پستان مهم ترين مرحله خودآزمايي پستان است. لمس هرگونه غده و سفتي در پستان مهم مي باشد. براي لمس پستان ابتدا به پشت دراز كشيده و براي معاينه پستان راست يك پالش كوچك در زير شانه راست قرار داده و دست راست خود را زير سرتان بگذاريد. به طوري كه پستان راست كاملاً در وسط قفسه سينه قرار بگيرد. براي لمس پستان راست از دست چپ استفاده كنيد. درمورد پستان چپ برعكس عمل كنيد. ابتدا هر قسمت پستان را با نرمه انگشتان (بند آخر انگشت) و با فشار آرام معاينه كنيد. سپس همان قسمت را بين انگشتان و قفسه سينه فشار بيشتري داده و معاينه كنيد. هيچ وقت بافت پستان را بين انگشت شست و ساير انگشتان قرار ندهيد، زيرا به اشتباه احساس مي كنيد يك غده لمس كرده ايد. براي نحوه انجام لمس پستان الگوهاي مختلفي وجود دارد. در يكي از اين الگوها تمام پستان را به صورت دايره هايي از بزرگ به كوچك از خارج پستان به سمت نوك پستان معاينه كنيد. در الگويي ديگر تمام پستان را با حركت بالا به پايين معاينه كنيد. پس از اين كه تمام پستان را معاينه كرديد، دنباله پستان را در ناحيه زير بغل و سپس گودي زير بغل را از نظر وجود توده پستان يا زير بغلي بررسي كنيد. سپس پستان مقابل را به همين شيوه لمس كنيد. در انتهاي معاينه، نوك پستان را مانند حالت دوشيدن فشار مختصري بدهيد تا در صورت وجود ترشح آن را پيدا كنيد. شايع ترين علامت سرطان سينه، وجود يك غده سفت و بدون درد در پستان است. اين معاينات را مي توان در زير دوش هنگام حمام كردن نيز انجام داد كه در اين حالت انگشتان و پستان خيس و لغزنده هستند و بسياري از توده ها بهتر لمس مي شوند. پس از خود آزمايي كامل پستان، در صورت وجود هريك از تغييرات ذكر شده حتماً به پزشك مراجعه كنيد. معاينه توسط ماماها و پزشكان و ماموگرافي يا سونوگرافي از پستان ها به تشخيص پزشك تكميل كننده تشخيص مي باشد.
0 158 ۱۳۹۸/۰۷/۲۵

مضرات مصرف سيگار

تغذيه سالم تغذیه سالم ارتباط تنگاتنگی با سلامتی انسان دارد و هر چیزی که با سلامتی انسان ارتباط داشته باشد دارای اهمیت است . تغذیه سالم به معنای محدودیت های شدید غذایی ، لاغر ماندن و یا محروم کردن خودتان از غذاهایی که دوست دارید نیست، http://namnak.com/source.gifبلکه به معنی حس عالی بودن، داشتن انرژی بیشتر، بهبود سلامتی و تقویت روحیه شما است. اولين گام براي رسيدن به يك رژيم غذايي سالم اين است كه يخچال خود را از انواع غذاهاي سالم، رنگي و مغزي پر كنيد. در هنگام انتخاب غذاها به ميزان پروتئين، آنتي اكسيدان، ويتامين، مواد مغذي، فيبر و چربي سالم غذاها توجه كنيد. نمونه اي از يك يخچال با انواع غذاهاي سالم شامل خوراكي هايي همچون ماست طبيعي، شير بادام طبيعي، سبزيجات سبز پربرگ مانند اسفناج، كلم پيچ و كولارد سبز، سبزي هاي رنگي مثل فلفل دلمه اي، هويج، بروكلي، گل كلم، تخم مرغ، انواع ميوه هاي رنگي، شربت افرا، سركه سيب، سركه بالزاميك، روغن زيتون، سير و فلفل قرمز و گوشت كم چرب مثل سينه مرغ آب پز، سينه بوقلمون كبابي يا گوشت گاو كبابي مي باشد. گام بعدي انتخاب غذاهاي خشك و كنسروي است. به عنوان مثال چند نمونه از مواد سالمي كه مي توان در آشپزخانه نگهداري كرد شامل بادام زميني يا فندق، استفاده از آرد فاقد گلوتن و دسرهاي سالم، استفاده از جو براي پخت و پز يا صبحانه، ترشي ها و ادويه هايي مانند زردچوبه، زيره سبز، گشنيز، فلفل قرمز، دارچين، رازيانه و شنبليله، سبزي هاي خشك مثل ريحان، پونه كوهي، برگ بو، رزماري، مريم گلي، آويشن و ترخون، استفاده از غلات سبوس دار مانند برنج قهوه اي، برنج وحشي، گندم سياه(گندم گاوي يا راش گندم) ، جو، بلغور، ارزن، انواع دانه ها مانند كنجد، دانه آفتابگردان، دانه كدو تنبل، جايگزين كردن شكر با شكربرگ در پخت و پز، كنسرو لوبيا، پودر كاكائوي خام يا خالص، آجيل، پودر پروتئين براي پخت و پز، استفاده از خرما براي پخت و پز به جاي شكر و كره، پياز، سير و زنجبيل، كره ي فندق يا بادام مي باشد. یک برنامه‌ی مناسب برای پخت غذای سالم تهیه کنید. با پختن غذا در خانه، این فرصت را دارید که در مورد نوع و کیفیت مواد غذایی تصمیم بگیرید و از کیفیت غذای پخته شده مطمئن باشید. در استفاده از سس‌ها و ترشی‌ها احتیاط کنید. در این نوع غذاها معمولا مقدار زیادی شکر، نمک و مواد نگهدارنده وجود دارد که گزینه‌های مناسبی برای یک غذای سالم نیستند. یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای کاهش خطرات، عدم استفاده از غذاهای ناسالم یا غذاهای دارای مواد افزودنی، استفاده از غذاهای طبیعی و حذف غذاهای فرآوری شده یا فست‌فودها است. در هنگام خرید مواد غذایی حتما به نوشته‌ی روی بسته‌بندی و طرز پخت آن دقت کنید و تا جایی که امکان دارد از خرید غذاهایی که مواد افزودنی و شکر تصفیه‌ی شده دارد، پرهیز کنید. شروع روز با خوردن یک صبحانه‌ی سالم و مغذی، باعث می‌شود علاوه بر تمایل به خوردن غذاهای سالم در طول روز، انرژی بیشتری هم برای انجام کارهای‌تان داشته باشید. با قهوه و چای خود شکر نخورید. علاوه بر پختن غذا در خانه، کیک و شکلات‌های آماده هم از سوپرمارکت نخرید. اگر عاشق شیرینی هستید و فکر می‌کنید با محدود کردن خود از خوردن شیرینی، زندگی سخت می‌شود، بهتر است با خوردن یک شیرینی کوچک بعد از شام یا با قهوه، این حس خوشایند را در خود ایجاد کنید و لذت ببرید.
0 161 ۱۳۹۸/۰۷/۲۵

مزاياي فعاليت بدني

مزاياي فعاليت بدني دوست دارید سر کار تند و تیز تر شوید؟ وقتی به خانه می آیید کمتر احساس خستگی کنید؟ بتوانید ساعاتی را به آسودگی کنار همسرتان بگذرانید؟ یا حتی بتوانید بدون احساس گناه شیرینی بخورید؟ اگر پاسخ شما به این سؤالات مثبت است، ورزش چاره ی کارتان است! فعال بودن از نظر جسمی فواید و مزایای بسیار زیادی برای شما دارد. اگر به دنبال انگیزه ای برای شروع یک برنامه ی ورزشی هستید یا می خواهید تمرینات خود را به صورت منظم از سر بگیرید، در این مقاله نكاتي درمورد فوايد فعاليت بدني برایتان عنوان می کنیم که امیدواریم بتواند انگیزه ی لازم را در شما ایجاد کند. 1. ورزش قوای مغزی و تمركز فكري را تقویت می کند. 2. جنبش و تکاپو، بروز استرس، اضطراب و افسردگي را كاهش مي دهد. 3. ورزش به شما انرژی می دهد. 4. ورزش به ایجاد رابطه ها کمک می کند. 5. ورزش از بروز بیماری ها جلوگیری می کند. 6. ورزش قلبتان را تقویت می کند و فشار خون را كاهش مي دهد. 7. ورزش اجازه می دهد بیشتر بخورید. 8. ورزش کارائیتان را بالا می برد. 9. افزایش توانایی بدن در جذب و استفاده از اکسیژن 10. بهبود قدرت و انعطاف پذیری عضلات. افزایش واکنش عضلات به محرکها 11. تحکیم استخوانهای بدن 12. کاهش چربی بدن 13. تقویت اعتماد بنفس 14. غلبه بر بی خوابی 15. پیشگیری و یا بهبود بیماریهای فشارخون بالا، چاقی، دیابت، پوکی استخوان، قلبی-عروقی و سرطان 16. افزایش انرژی بدن. افزایش شادابی و سرزندگی 17. کاهش %۶۰ احتمال ابتلا به سرطان سینه و کاهش دردهای قاعدگی 18. افزایش قدرت و استقامت بدن 19. بهبود سیستم گوارش بدن و افزایش اشتها 20 بهبود تناسب اندام 20. افزایش هماهنگی و تعادل در اعضاء بدن. افزایش چابکی و فرزی 22. افزایش قواي جنسی 23. تسکین علایم واریس 24. بهبود عملکرد کبد سلامتی عمومی بدن و طول عمر بیش
0 226 ۱۳۹۸/۰۷/۲۵

تغذيه سالم

تغذيه سالم تغذیه سالم ارتباط تنگاتنگی با سلامتی انسان دارد و هر چیزی که با سلامتی انسان ارتباط داشته باشد دارای اهمیت است . تغذیه سالم به معنای محدودیت های شدید غذایی ، لاغر ماندن و یا محروم کردن خودتان از غذاهایی که دوست دارید نیست، http://namnak.com/source.gifبلکه به معنی حس عالی بودن، داشتن انرژی بیشتر، بهبود سلامتی و تقویت روحیه شما است. اولين گام براي رسيدن به يك رژيم غذايي سالم اين است كه يخچال خود را از انواع غذاهاي سالم، رنگي و مغزي پر كنيد. در هنگام انتخاب غذاها به ميزان پروتئين، آنتي اكسيدان، ويتامين، مواد مغذي، فيبر و چربي سالم غذاها توجه كنيد. نمونه اي از يك يخچال با انواع غذاهاي سالم شامل خوراكي هايي همچون ماست طبيعي، شير بادام طبيعي، سبزيجات سبز پربرگ مانند اسفناج، كلم پيچ و كولارد سبز، سبزي هاي رنگي مثل فلفل دلمه اي، هويج، بروكلي، گل كلم، تخم مرغ، انواع ميوه هاي رنگي، شربت افرا، سركه سيب، سركه بالزاميك، روغن زيتون، سير و فلفل قرمز و گوشت كم چرب مثل سينه مرغ آب پز، سينه بوقلمون كبابي يا گوشت گاو كبابي مي باشد. گام بعدي انتخاب غذاهاي خشك و كنسروي است. به عنوان مثال چند نمونه از مواد سالمي كه مي توان در آشپزخانه نگهداري كرد شامل بادام زميني يا فندق، استفاده از آرد فاقد گلوتن و دسرهاي سالم، استفاده از جو براي پخت و پز يا صبحانه، ترشي ها و ادويه هايي مانند زردچوبه، زيره سبز، گشنيز، فلفل قرمز، دارچين، رازيانه و شنبليله، سبزي هاي خشك مثل ريحان، پونه كوهي، برگ بو، رزماري، مريم گلي، آويشن و ترخون، استفاده از غلات سبوس دار مانند برنج قهوه اي، برنج وحشي، گندم سياه(گندم گاوي يا راش گندم) ، جو، بلغور، ارزن، انواع دانه ها مانند كنجد، دانه آفتابگردان، دانه كدو تنبل، جايگزين كردن شكر با شكربرگ در پخت و پز، كنسرو لوبيا، پودر كاكائوي خام يا خالص، آجيل، پودر پروتئين براي پخت و پز، استفاده از خرما براي پخت و پز به جاي شكر و كره، پياز، سير و زنجبيل، كره ي فندق يا بادام مي باشد. یک برنامه‌ی مناسب برای پخت غذای سالم تهیه کنید. با پختن غذا در خانه، این فرصت را دارید که در مورد نوع و کیفیت مواد غذایی تصمیم بگیرید و از کیفیت غذای پخته شده مطمئن باشید. در استفاده از سس‌ها و ترشی‌ها احتیاط کنید. در این نوع غذاها معمولا مقدار زیادی شکر، نمک و مواد نگهدارنده وجود دارد که گزینه‌های مناسبی برای یک غذای سالم نیستند. یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای کاهش خطرات، عدم استفاده از غذاهای ناسالم یا غذاهای دارای مواد افزودنی، استفاده از غذاهای طبیعی و حذف غذاهای فرآوری شده یا فست‌فودها است. در هنگام خرید مواد غذایی حتما به نوشته‌ی روی بسته‌بندی و طرز پخت آن دقت کنید و تا جایی که امکان دارد از خرید غذاهایی که مواد افزودنی و شکر تصفیه‌ی شده دارد، پرهیز کنید. شروع روز با خوردن یک صبحانه‌ی سالم و مغذی، باعث می‌شود علاوه بر تمایل به خوردن غذاهای سالم در طول روز، انرژی بیشتری هم برای انجام کارهای‌تان داشته باشید. با قهوه و چای خود شکر نخورید. علاوه بر پختن غذا در خانه، کیک و شکلات‌های آماده هم از سوپرمارکت نخرید. اگر عاشق شیرینی هستید و فکر می‌کنید با محدود کردن خود از خوردن شیرینی، زندگی سخت می‌شود، بهتر است با خوردن یک شیرینی کوچک بعد از شام یا با قهوه، این حس خوشایند را در خود ایجاد کنید و لذت ببرید.
0 156 ۱۳۹۸/۰۷/۲۰

20 مهرماه؛ روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی

20 مهرماه؛ روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی گرامي باد. بلایای طبیعی، به مجموعه‌ای از حوادث زیانبار گفته می‌شود، که منشاء انسانی ندارند. این حوادث معمولاً غیرقابل پیش‌بینی بوده و یا حداقل از مدتهای طولانی قبل نمی‌توان وقوع آنها را پیش‌بینی نمود. طبقه بندی بلایای طبیعی: پدیده های ناهنجار عبارتند از: الف: پدیده های ناشی از عواملی تحمیلی بر طبیعت : آلودگی هوا، بارانهای اسیدی، افزایش گاز کربنیک و آلاینده ها در جو و اثرات گلخانه ای ناشی از آنها، نازک شدن لایه ازن و غیره. ب: پدیده های ناشی از مکانیزم و ساختار عوامل طبیعی : زلزله، سیل، خشکسالی، بیابان زایی، پیشروی آب دریاها در خشکی و… بلاياي طبيعي اصولاً ماهيتي پيچيده دارند و در شرايط كنوني بسياري از آن‌ها خارج از كنترل انسان به نظر مي‌رسند. اما ميزان آسيب‌پذيري نتيجه عملكرد عوامل انساني است و همان‌طوري كه واقفيم پيشگيري از حادثه بهتر از واكنش در مقابله حادثه است، لذا ارتقاي دانش و آگاهي‌هاي عمومي خود عامل مهمي در كاهش اثرات بلاياي طبيعي محسوب مي‌گردد. به عنوان مثال، حوادثي مثل سيل و زلزله كه در سطح كشور، از احتمال وقوع بالاتر برخوردار است از طريق ساخت سدها، سيل‌بندها و بندهاي انحرافي و آبخيزداري مناطق كوهستاني و شيبدار و نيز با ساخت منازل مسكوني مقاوم در سطح قابل ملاحظه‌اي كاهش مي‌يابد. ساختارهاي اساسي جهت كاهش بلاياي طبيعي به صورت زير قابل جمع بندي و تعريف مي‌باشد: 1. برقراري سيستم هشدار واخطاريه هاي به موقع جوي. 2. آماده سازي نيروهاي انتظامي و راهداري. 3. ايمن‌سازي نقاط وقوع بلاياي طبيعي. 4. تمهيدات علمي و مهندسي. 5. طراحي پروژه‌هاي عظيم مطالعاتي در فازهاي شناسايي. 6. اجرا و نظارت و ارتقاي سطح آموزش عمومي و تخصصي براي مقابله كاهش آثار بلاياي طبيعي. 7. تقويت نيروي انساني متخصص و گروههاي پژوهشي كارشناسي جهت مطالعه بليه‌هاي طبيعي در مسيرهاي اصولي و صحيح و با درك همه جانبه از كليه روابط علت و معلولي موجود. مشاركت جامعه يكي از مباحث مطرح در مديريت بحران است. مشاركت جامعه در واقع سهيم شدن مردم در تمامي فرآيندهاي مربوط به چرخه مديريت بحران است. روندي كه در طي آن مردم در معرض خطر يا متاثر از بلايا به طرز خودجوش يا هدايت شده در فرايندهاي مربوط به تصميم گيري، برنامه ريزي و اجرا شركت مي كنند و به تنهايي يا با كمك سازمان هاي دولتي و غير دولتي محلي، منطقه اي، ملي و بين المللي سعي در پيشگيري از بحران يا در صورت وقوع آن بازگرداندن جامعه به شرايط قبل از رخداد بحران دارند. از آنجا كه فرصت ها و زمينه هاي مشاركت مردم از جامعه اي به جامعه ديگر متفاوت است يكي از پيش شرط هاي ضروري براي شناسايي راهكارهاي جلب مشاركت مردم شناسايي بسترهاي موجود در جامعه هدف است. سازمان هاي مديريت بحران و كليه نهادهاي فعال در اين زمينه ساليانه برنامه هايي براي افزايش آگاهي و دانش مردم در خصوص مديريت بحران اجرا مي كنند كه بهتر است كليه افراد در آنها شركت و با افزايش دانش و آگاهي خود و حضور در تمرين ها نقش فعالي در مديريت بحران در جامعه بازي كنند.
0 174 ۱۳۹۸/۰۷/۰۴

روز جهاني بهداشت محيط

بهداشت محيط عبارتست از كنترل عواملي از محيط زندگي كه به گونه اي بر روي سلامت جسمي، رواني و اجتماعي انسان تاثير ميگذارند. بهداشت محیط پیشگیری از بیماری‌ها و حمایت از محیط‌های سالم را هدف خود قرار داده‌است. چند توصيه ي بهداشت محيط براي عموم : - آب سالم، هوای سالم، غذای سالم = زندگی سالم - مصرف معقول آب و اجتناب از آلوده ساختن آن نشانه هوشياری و درک ما از محدوديتهای جدی منابع آب شيرين است. - موثرترين و مفيدترين راه مبارزه با حشرات و جوندگان بهسازی محيط است . - ضمن تميز نگهداشتن محيط کار و زندگی خود از ورود مگس و ساير حشرات موذی جلوگيری کنيد . - خيابانها، اماکن و معابر عمومی را خانه خود دانسته و در تميز نگهداشتن آنها بکوشيم. - جداسازی محل نگهداری دام و طیور از محل زیست از انتقال بیماریها جلوگیری میکند. - سعی نمایید شیر آب منزل شما چکه نکند تا آب مصرفی موش در اختیارش قرار نگیرد . - زندگی سالم در محیط سالم امكان پذير است. - زباله ها را در کیسه های مخصوص نگهداری بگذارید . - جمع آوری و دفن صحیح زباله و فاضلاب بهترین راه مبارزه با حشرات موذی و جوندگان است . - دفن بهداشتی زباله ، دفن بیماریهاست. - به منظور حفظ محیط زیست، به هنگام مسافرت زباله های تولیدی را در کیسه های مخصوص، جمع آوری و در محل های مناسب دفع نمایید. كيسه هاي پلاستيكي دشمن محيط زيست محسوب مي شوند. سعي كنيد هنگام خريد كمترين تعداد كيسه هاي نايلوني را دريافت نماييد. به همراه داشتن كيسه هاي پارچه اي در زمان خريد، استفاده از سبدهاي خريد به جاي نايلون، استفاده كمتر از ظروف يكبارمصرف، خريد محصولات با بسته بندي كاغذي يا شيشه اي بجاي پلاستيكي راه حل هاي پيشنهادي مي باشند
0 190 ۱۳۹۸/۰۶/۳۰

آلزايمر چيست؟

30 شهريور، روز جهاني آلزايمر گرامي باد. آلزايمر چيست؟ بیماری آلزایمر، یک اختلال عصبی ارثي است که در آن مرگ سلول های مغزی باعث کاهش حافظه و کاهش قدرت شناختی می شود. نام این بیماری را بسیار شنیده ایم و اگر کمی روراست باشیم همه ما از ابتلا به آن هراس داریم. بیماری آلزایمر به مغز آسیب می رساند و باعث از دست رفتن تدریجی و مداوم مغز شده و می تواند بر روی صحبت کردن، فکر کردن و انجام فعالیت های روزانه تأثیر بگذارد. بیماری آلزایمر به مرور زمان بدتر شده و میزان تحلیل مغز بیشتر می شود اما سرعت این تحلیل در بیماران مختلف متفاوت است. برخی از افراد در همان مراحل ابتدایی بیماری، توانایی انجام فعالیت های روزانه خود را از دست می دهند. اما برخی دیگر از افراد ممکن است در مراحل بعدی بیماری با این مشکلات مواجه شوند. انجمن آلزایمر ایران 10 علامت هشدار دهنده آلزایمر را اين چنین معرفی می‌کند: اختلال حافظه: در حدی که در انجام فعالیت‌های روزانه مشکل ایجاد کند. افراد معمولی ممکن است یک قرار ملاقات، نام همکار و یا شماره تلفن دوستی را فراموش کنند و سپس بخاطر آورند. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر اغلب مسائل (بویژه مسائلی را که اخیراً اتفاق افتاده) فراموش می‌کند و هرگز هم به خاطر نمی‌آورد. دشواری در انجام کارهای عادی: فرد پرمشغله ممکن است گاهی حواسش پرت شود، مثلا هویجی را که برای استفاده در کنار غذای اصلی پخته است بر روی اجاق جا بگذارد و تا پایان صرف غذا آن را به خاطر نمی آورد، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر به تدریج توانایی پخت غذا به شیوه سابق را از دست می‌دهد و گاهی نیز فراموش می‌کند که غذا خورده است. ضعف بیان: برای همه افراد پیش می‌آید که در پیدا کردن لغات مناسب دچار مشکل شوند، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر گاهی کلمات ساده را از یاد می‌برد و کلمات نامناسب جایگزین می‌کند و در نتیجه جملات نامفهوم می‌شوند. اشتباهات دستوری و ناتوانی دنبال کردن یک موضوع از دیگر نشانه‌هاست. گم کردن زمان و مکان: به طور طبیعی گاهی اوقات ممکن است افراد روزهای هفته و تاریخ روزانه را فراموش کنند ولی دوباره با تمرکز آنها را به یاد بیاورند. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در خیابان راه خود را گم کند و نداند که چگونه به آنجا رفته است. ضعف در قضاوت: ممکن است فردی با یک بیماری عفونی مراجعه به پزشک را تعویق اندازد ولی بالاخره این کار را انجام می‌دهد، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر، مشکلاتش را درک نمی‌کند و مراجعه به پزشک را ضروری نمی‌داند. همچنین اختلال در تصمیم گیری‌های ساده مانند پوشیدن لباس مناسب از دیگر علائم هشدار دهنده است. مشکلات در تفکر ذهنی: گاه و بی‌گاه ممکن است افراد در رسیدگی به حساب‌های مالی دچار مشکل شوند، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر به تدریج ارقام را فراموش می‌کند و نمی‌داند با آن‌ها چه کار کند. جا به جا گذاشتن اجسام: هرکسی ممکن است موقتا کیف پول یا کلیدش را سر جایش نگذارد. این درحالیست که فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است اجسام را در جاهای نامربوط بگذارد، مثلا گذاشتن اتو در فریزر و یا ساعت مچی در قندان. تغییرات در حالات و رفتار: همه ممکن است گاهی غمگین یا بد خلق باشند، اما در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر خلق بیمار می‌تواند بدون هیچ دلیلی سریع تغییر کند، مثلا از حالت آرامش به اشک و خشم برسد. تغییرات در شخصیت: به طور طبیعی ممکن است شخصیت افراد با افزایش سن کمی تغییر کند، ولی تغییر شخصیت در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر می‌تواند شدیدتر باشد. این تغییرات شامل سردرگمی، ترس و بدبینی، منزوی شدن، بی‌تفاوتی یا بروز رفتارهای نامناسب است. از دست دادن انگیزه: به طور طبیعی افراد گاهی از کار در منزل، فعالیت‌های شغلی و یا وظایف اجتماعی خسته می‌شوند، ولی در نهایت و پس از کمی استراحت دوباره انگیزه‌های خود را باز می‌یابند، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است نسبت به وقایع و رویدادهای محیط زندگی و خانواده‌اش کاملا بی‌تفاوت بنظربرسد. کاهش خطر ابتلا به آلزایمر • ورزش منظم • مدیریت بیماری های قلبی عروقی، دیابت، چاقی، سیگار کشیدن و فشار خون بالا. • رژیم غذایی متنوع و سالم. جايگزين كردن چربي هاي مضر با چربي هاي سالم. • اجتناب از مصرف الکل و سیگار. • اجتناب از غذاهای فرآوری شده و آلاینده های فلزی مانند آلومینیوم و جیوه. • چند دقیقه آفتاب صبح روزانه، ویتامین D که می تواند به بهبود عملکرد مغز کمک کند را فراهم میکند. نحوه رفتار با افراد مبتلا به بیماری آلزایمر  لحن صحبت با بيمار بايد ملايم و اطمينان بخش باشد.  هنگامي كه بيمار سوالات متعدد مي پرسد يا گيج شده است، به دور از سرزنش بايد اشتباهاتش را با ارايه پيشنهاد و صحبت كردن تصحيح كرد.  از پرسيدن چند سوال بطور متوالي بايد خودداري شود. براي هر سوال فرصت پاسخ به بيمار داده شود. اگر بيمار متوجه پرسش نشد سوال با همان كلمات تكرار شود. درصورت متوجه نشدن بيمار، چند دقيقه بعد سوال با كلمات ديگري بايد تكرار شود.  هنگام صحبت تماس چشمي برقرار و بيمار با نام خودش خطاب شود.  بايد با بيمار درمورد موضوعات مورد علاقه اش صحبت كرد. حتي زماني كه در مراحل شديد متوجه كلمات نمي شود.  هرجا ممكن باشد از طنز محترمانه استفاده شود، اما هرگز نبايد بيمار مورد تمسخر قرار گيرد.  مي بايست وظايف بيمار را به مراحل كوچك تقسيم نموده و در هر مرحله به بيمار گفته شود كه چه كاري بايد انجام دهد.  به جاي استفاده از جملات منفي مثل «از خانه بیرون نرو» به او گفته شود « در خانه بمان »
0 230 ۱۳۹۸/۰۶/۱۱

آمبولي ريه

آموزش به بیمار در خصوص آمبولی ریه آمبولی ریوی چیست؟ واژه آمبولی به معنی انسداد شریان به وسیله یک جسم متحرک است. این جسم متحرک به طور معمول یک لخته خون است، اما گاهی اوقات یک توده چربی، یک حباب هوا ، تکه ای از یک تومور یا دسته ای از باکتری ها است . این جسم متحرک به یک رگ خونی واقع در ریه وارد شده در آنجا گیر افتاده و مانع از جریان خون می شود . علایم و نشانه های بروز آمبولی چیست؟ · -تنگی نفس ناگهانی · اضطراب · سرفه تولید کننده خلط خونی یا حاوی رگه های خون · تعریق شدید · افزایش ضربان قلب آمبولی ریوی چگونه تشخیص داده می شود؟ تشخیص این بیماری تنها با معاینه پزشکی انجام نمی شود. از متداول ترین روشهای تشخیص این بیماری توموگرافی کامپیوتری (سی تی) ریه ها می باشد. آمبولی ریه چه خطری دارد ؟ آمبولی ریه در 10 درصد از بیماران، در عرض چند ساعت منجر به مرگ می شود. اگر فرد زنده بماند و تحت تشخیص و درمان صحیح قرار گیرد، پیامد آن خوب خواهد بود و در صورت نداشتن بیماری جدی، در عرض تنها چند هفته به سلامت طبیعی باز می گردد. عوامل خطر عمل جراحی، بستری شدن طولانی مدت یا عدم تحرک، سکته مغزی، حمله قلبی، چاقی و شکستگی لگن یا استخوان ران خطر آمبولی ریه را افزایش می دهد. علایم آمبولی ریوی تا چه مدت پایدار می مانند؟ در بسیاری از افراد این مشکل در طی روزهای اول شروع به بهبود می کند که این بهبودی در چند ًماه بعدی به تدریج افزایش می یابد. تنگی نفس، خصوصا پس از تحرکی کوچک، و تیر کشیدن در ناحیه سینه ممکن است تا مدتی طول کشد. درمان: پزشک شما داروهای ضد انعقاد را برای پیشگیری از ایجاد لخته های بیشتر یا بزرگتر شدن لخته موجود تجویز می کند. راههای کاهش خطر تشکیل مجدد ترومبوز و آمبولی ریوی Ø ﭘﺲ از ﻫﺮ ﻧﻮع ﺟﺮاﺣﯽ ، ﺑﺮاي ﭘﯿﺸﮕﯿﺮي از ﺗﺸﮑﯿﻞ ﻟﺨﺘﻪ ، ﭘﺰﺷﮏ ﺷﻤﺎ را ﺗﺸﻮﯾﻖ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﮐﻪ در اوﻟﯿﻦ ﻓﺮﺻﺖ ﻣﻤﮑﻦ از ﺟﺎ ﺑﺮ ﺧﺎﺳﺘﻪ و ﻗﺪم ﺑﺰﻧﯿﺪ و ﯾﺎ ﺧﻮدﺗﺎن و ﯾﺎ ﻓﺮد دﯾﮕﺮي ،اﻧﺪام ﻫﺎي ﺗﺤﺘﺎﻧﯽ ﺷﻤﺎ را ورزش دﻫﺪ. Ø اگر ﻗﺎدر ﺑﻪ ﺣﺮﮐﺖ ﻧﯿﺴﺘﯿﺪ اﻧﺪام ﻫﺎي ﺗﺤﺘﺎﻧﯽ ﺧﻮد را بالا ﻗﺮار دﻫﯿﺪ و ﺟﻮراب وارﯾﺲ ﺑﭙﻮﺷﯿﺪ. Ø اﺟ ﺘﻨﺎب از ﭘﻮﺷﯿﺪن ﻟﺒﺎس ﺗﻨﮓ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﮐﻤﺮﺑﻨﺪ ، ﺟﻮراب ﺧﯿﻠﯽ ﺗﻨﮓ Ø اﺟ ﺘﻨﺎب از ﻧﺸﺴﺘﻦ ﯾﺎ اﯾﺴﺘﺎدن در ﯾﮏ وﺿﻌﯿﺖ ﺑﺮاي ﻣﺪت ﻃﻮﻻﻧﯽ Ø زﻣﺎ ﻧﯽ ﮐﻪ ﻧﺎﮔﺰﯾﺮ از ﻧﺸﺴﺘﻦ ﻃﻮﻻﻧﯽ ﻣﺪت ﻫﺴﺘﯿﺪ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺳﻔﺮ ﺑﺎ ﻫﻮاﭘﯿﻤﺎ ﯾﺎ ﺧﻮدرو ، ﻫﺮ ﭼﻨﺪ وﻗﺖ ﯾﮑﺒﺎر ﻗﺪم ﺑﺰﻧﯿﺪ ﯾﺎ ﺣﺪاﻗﻞ اﻧﮕﺸﺘﺎن ﭘﺎ را ﺧﻢ و راﺳﺖ ﮐﺮده و ﭘﺎﻫﺎي ﺧﻮد را ﺣﺮﮐﺖ دﻫﯿﺪ. Ø اﺟ ﺘﻨﺎب از روي ﻫﻢ اﻧﺪاﺧﺘﻦ ﭘﺎﻫﺎ و دراز ﮐﺸﯿﺪن ﯾﺎ ﻧﺸﺴﺘﻦ ﺑﺎ ﻗﺮار دادن ﭼﻨﺪ ﺑﺎﻟﺶ زﯾﺮ زاﻧﻮﻫﺎ Ø ﺗﻤ ﺮﯾﻨﺎت ﻣﻨﻈﻢ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺷﻨﺎ Ø ﻗﺪ م زدن - دو ﭼﺮﺧﻪ ﺳﻮاري ﺑﺎﻻ ﺑﺮدن ﭘﺎﻫﺎ ﺑﻪ ﻃﻮر دوره اي ﺑﻪ ﺧﺼﻮص زﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﻣﯽ ﻧﺸﯿﻨﯿﺪ Ø ﺣ ﻔﻆ وزن اﯾﺪه آل ﺑﺪن ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺳﻦ ، ﻗﺪ و اﺳﺘﺨﻮان ﺑﻨﺪي Ø ﺳﯿ ﮕﺎر ﮐﺸﯿﺪن و اﺳﺘﻔﺎده از اﺳﺘﺮوژن ﯾﺎ ﻗﺮص ﻫﺎي ﺟﻠﻮﮔﯿﺮي از ﺣﺎﻣﻠﮕﯽ ﺧﻄﺮ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺗﺮوﻣﺒﻮز ﻣﺠﺪد را اﻓﺰاﯾﺶ ﻣﯽ دﻫﺪ Ø ﻣﺼ ﺮف دارو ﻃﺒﻖ دﺳﺘﻮر ﭘﺰﺷﮏ ﮐﻪ ﺑﺴﯿﺎر ﻣﻬﻢ اﺳﺖ. ﺳﺎﯾﺮ دارو ﻫﺎي ﺗﺠﻮﯾﺰ ﺷﺪه ﺑﺪون ﻧﺴﺨﻪ اﯾﯽ را ﮐﻪ ﻣﺼﺮف ﻣﯽ ﮐﻨﯿﺪ ﺑﻪ ﭘﺰﺷﮏ اﻃﻼع دﻫﯿﺪ راﻫﻬﺎي ﺑﻪ ﺣﺪاﻗﻞ رﺳﺎﻧﺪن ﺧﻄﺮ ﺧﻮﻧﺮﯾﺰي زﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺿﺪ اﻧﻌﻘﺎد درﻣﺎن ﻣﯽ ﺷﻮﯾﺪ Ø اﺳﺘﻔﺎده از رﯾﺶ ﺗﺮاش ﺑﺮﻗﯽ ﺑﻪ ﺟﺎي ﺗﯿﻎ، استفاده از ﻧﺦ دﻧﺪان و ﻣﺴﻮاك ﻧﺮم Ø اﺟﺘﻨﺎب از ﮔﺬاﺷﺘﻦ ﻣﻮاد ﺗﯿﺰ در دﻫﺎن ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺧﻼل دندان Ø ﺑﺎ ﭘﺎي ﺑﺮﻫﻨﻪ ﻗﺪم ﻧﺰﻧﯿﺪ Ø ﻧﺎﺧﻦ ﻫﺎ را ﺑﻪ دﻗﺖ ﺑﭽﯿﻨﯿﺪ. Ø از ﻣﻮﻗﻌﯿﺖ ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻣﻮﺟﺐ آﺳﯿﺐ ﻣﯽ ﺷﻮد اﺟﺘﻨﺎب ﮐﻨﯿﺪ ﻣﺎﻧﻨﺪ ورزش ﻫﺎي ﺗﻤﺎﺳﯽ Ø ﺑﺎ ﻓﺸﺎر ﻓﯿﻦ ﻧﮑﻨﯿﺪ. Ø از زور زدن ﻫﻨﮕﺎم دﻓﻊ ﻣﺪﻓﻮع ﺧﻮدداري ﮐﻨﯿﺪ. ﻋﻼﺋﻤﯽ ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﻓﻮراً ﺑﻪ ﭘﺰﺷﮏ اﻃﻼع داد Ø ﺣﺴﺎﺳﯿﺖ ، ورم و ﯾﺎ درد اﻧﺪام ﺗﺤﺘﺎﻧﯽ Ø درد ﻧﺎﮔﻬﺎﻧﯽ ﻗﻔﺴﻪ ﺳﯿﻨﻪ Ø تنگي نفس و ﯾﺎ اﻓﺰاﯾﺶ در ﺗﻌﺪاد نفس ها Ø ﺗﺸﺪﯾﺪ اضطراب ﯾﺎ ﺑﯽ ﻗﺮاري Ø ﺳﺮﻓﻪ ﻫﻤﺮاه ﺑﺎ ﺧﻠﻂ ﺧﻮﻧﯽ ﯾﺎ رﮔﻪ ﻫﺎي ﺧﻮن در ﺧﻠﻂ Ø ﺧﻮﻧﺮﯾﺰي ﻏﯿﺮ ﻣﻌﻤﻮل Ø ﺗﺐ. منبع : پرستاری برونر و سودارث
0 266 ۱۳۹۸/۰۶/۱۱

TUL

(TUL)شکستن سنگ حالب از طریق مجرای ادرار درد يا قولنج کلیه: درد يا قولنج کلیه یک بیماری با درد شدید پهلو بوده که بعلت گیرکردن سنگ ادراری در لوله حالب و به دنبال آن انسداد در مسير ادرار می باشد. در اکثر موارد سنگهای کوچک حالب با تجویز مسکن خودبخود دفع می شوند ولی در مواردی که سنگها بزرگتر باشند ، می توان با برشی بر شکم و بی هیچ دردی سنگ را خارج نمود. قبل از عمل: متخصص بیهوشی قبل از عمل بیمار را مشاوره می نماید . آسپرین وسایر داروهای ضد التهاب از چند روز قبل می بایست قطع شوند. بیمار می تواند صبح روز عمل ناشتا به بیمارستان مراجعه نماید. ولی معمولا روز قبل بستری شده واز شب قبل ناشتا بوده وسرم تزریقی وآنتی بیوتیک شروع می شود. برای این عمل از روش بیحسی نخاعی استفاده می شود ودر اغلب موارد نیاز به بیهوشی عمومی نیست. عمل جراحی: جراح به کمک وسیله ای بنام یورتروسکوپ از طریق مجرای ادرار(سنگ شكني از طريق مجراي ادرار TUL) وارد مثانه وسپس لوله حالب شده و بعداز دیدن سنگ به کمک ابراز مخصوص سنگ را خردنموده ودر این مرحله در صورتی که امکان داشته باشد خرده های سنگ خارج شده و در غیراین صورت بسته به نظر جراح ممکن است در داخل لوله حالب لوله ای قرار داده شود که توسط یک سوند مثانه ثابت می گردد. مزایای سنگ شکن از طریق مجرا: 1- این روش نیازی به برش جراحی ندارد. 2- خطر عفونت و خونریزی بسیار کمتر از روش جراحی باز است. 3- دردهای پس از عمل معمولا وجود ندارد یا بسیار جزئی هستند. 4- بیمار چند ساعت پس از انجام عمل، مرخص شده و می تواند به منزل برود. بعد از جراحی: در صورتی که سنگ بیمار بطورکامل خارج شده باشد.، بیمار بعد از رفع بیحسی می تواند در همان روز ترخیص شده ولی در مواردی که نیاز به گذاشتن لوله حالب وجوددارد ، بیمار معمولا 1 تا2 روز در بیمارستان اقامت داشته و بعداز خارج کردن لوله حالب مرخص می شود مراقب های بعد از عمل TUL · در صورتی که منع مصرف مایعات ندارید، حداقل 8 تا 10 لیوان مایعات را در روز بنوشید. · حداقل 24 ساعت در منزل استراحت کامل داشته باشید، در صورت بی حسی از کمر تا 48 ساعت خوابیده بمانید. · وجود خون مختصر در ادرار، درد و سوزش از موارد شایع می باشد که معمولا با مصرف مسکن و مایعات زیاد برطرف خواهد شد. · در صورت تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشک، آن را به صورت منظم مصرف کرده و دوره درمان را حتما کامل نماید. · از انجام فعالیت های جنسی حداقل به مدت 10 روز خودداری کنید. · مصرف نمک، گوشت،آجیل و ادویه جات را در رژیم غذایی خود تعدیل نماید. · از مصرف بی رویه ویتامین D و قرص های کلسیم خودداری کنید و رژیم غذایی که پزشکتان توصیه نموده را رعایت کنید. · پس از گذشت یک تا دو روز شروع به انجام ورزش های سبک مثل پیاده روی کوتاه مدت نمایید، این ورزش ها به دفع خرده سنگ ها کمک می کنند. · از قرار گرفتن در برابر نور شدید خورشید و انجام فعالیت هایي که تعریق را زیاد می کند اجتناب نمایید یا پس از آن مصرف مایعات را افزایش دهید. بیمارانی که با سوند ادارای ترخیص می شوند: 1- باید روزانه 6 تا 8 بار کیسه ادرار را، از قسمت انتهایی آن تخلیه نمایید. 2- از کارکرد سوند ادراری مطمئن شوید تا دچار احتباس ادرار نگردید. 3- کیسه ادرار را در سطح پایین تراز مثانه قرار دهید. 4- در صورت تعبیه لوله موقت ( DJ) باید در تاریخ تعیین شده، حتما برای خارج نمودن آن مراجعه نمایید.
0 253 ۱۳۹۸/۰۶/۱۱

کاتاراکت (آب مروارید)

کاتاراکت (آب مروارید) آب مروارید چیست؟ به کدر شدن عدسی چشم آب مروارید می گویند. عدسی یا لنز چشم مانند لنز دوربین عکاسی کار می کند و نور را بر روی پرده شبکیه که پشت چشم قرار دارد متمرکز میکند و شخص میتواند هم دور و هم نزدیک را ببیند. عدسی بطور عمده از آب و پروتئین تشکیل شده است. پروتیئن ها طوری قرار گرفته اند که باعث شفافیت عدسی میشوند, در نتیجه نور از آنها عبور میکند. بنا به دلایلی تغییر ماهیت پروتئین ها باعث کدر شدن بعضی از نواحی عدسی میشوند. با گذشت زمان این نواحی کدرشده بزرگ میشوند و باعث کاهش بینایی می گردند. علل ایجاد آب مروارید : 1-افزایش سن 2-ضربه 3-گاهی مادرزادی می باشد 4-بیماریهایی مثل قند(دیابت) 5-مصرف طولانی مدت بعضی از داروها علايم آب مروارید: تاری دید حساس شدن به نور کمرنگ شدن رنگ ها دوبینی یا چندبینی افزایش دیدنزدیک( که زودگذر است) , تغییر مداوم شماره عینک درمان آب مروارید : تنها راه درمان, جراحی است. درمراحل اولیه ، وضعیت بینایی با استفاده از عینک ممکن است بطور موقت بهتر شود. مراقبت های بعد از عمل آب مروارید : از داروهایی که پزشک دستورداده بطور مرتب استفاده کنید. قبل از چکاندن قطره ها دستهارا با صابون بشوید. در هنکام چکاندن قطره ها, از تماس درب قطره با چشم خودداری کنید. درصورت همزمان شدن قطره ها بین آنها 5 دقیقه فاصله باشد. ازمالیدن پلک ها خودداری کنید. تا2هفته بخصوص موقع خواب شیلد(محافظ) روی چشمتان بگذارید. از خم شدن وزور زدن جلوگیری کنید درهنگام نمازخواندن نباید سجده کنید بلکه مهر را به پیشانی بچسبانید. در صورت احساس هرگونه ناراحتی به پزشک مراجعه کنید , در غیراینصورت در روز تعیین شده از طرف پزشکتان مراجعه کنید. استراحت نسبی داشته باشید. تغذیه تان مانند قبل باشد. مراقبت های بعد از ترخیص: 1- به توصیه پزشک برای پانسمان چشم که هنگام جراحی بروی چشم گذاشته شده توجه نمایید. 2- استفاده از داروهای چشمی در مدت زماني که توصیه شده است. 3-خواندن، تماشاکردن تلویزیون و انجام فعالیت های روزانه سبک طبق دستورات پزشك 4-جلوگیری از مالیدن چشم ها 5-جلوگیری از فعالیت های شدید وبرداشتن اجسام سنگین 6- جلوگیری از ورود شامپو وصابون به درون چشم 7- ممانعت از آرایش چشم تا یک هفته
0 200 ۱۳۹۸/۰۵/۲۰

آپاندیسیت

آپانديس زائده‌اي در ابتداي روده‌ي بزرگ است كه در صورت التهاب و عفونت، شخص دچار التهاب آن (آپانديسيت) مي‌گردد. اين بيماري با درد در ناحيه تحتاني و راست شكم تظاهر مي‌كند و نيازمند عمل جراحي و خارج نمودن آپانديس مي‌باشد. در صورت عدم تشخيص به موقع يا تاخير در عمل جراحي موجب عوارض خطرناك و حتي منجر به مرگ مي‌شود. آموزش پس از ترخيص: 1- در صورت كه درد نداشته باشيد 72 ساعت بعد از عمل مي‌توانيد استحمام كنيد. اگر در موقع عمل درن در شكم شما گذارنده شده است در مورد استحمام از پزشك خود سوال نماييد. 2- پس از استحمام نيازي به پانسمان نبوده و بهتر است روي زخم باز باشد. 3- در صورت بروز تورم و قرمزي و سخت شدن اطراف ناحيه عمل و درد و تب و لرز به پزشك مراجعه نماييد. 4- هنگام سرفه‌هاي شديد با دست روي ناحيه عمل خود را نگه داريد و در مورد بلند كردن اجسام سنگين و انجام كارهاي سخت با پزشك خود مشورت نماييد. 5- مي‌توانيد از رژيم غذايي معمولي به جز غذاهاي نفاخ و پرچرب مثل كاهو، خيار، لوبيا و ترب استفاده كنيد. 6- حتما در زمان ترخيص از داشتن يا نداشتن نسخه دارويي مطمئن گرديد و در صورت داشتن نسخه دارويي تا اتمام داروهاي تجويز شده از آن‌ها استفاده نماييد. 7- در صورت داشتن نمونه پاتولوژي، ده روز پس از عمل به آزمايشگاه بيمارستان مراجعه و جواب را دريافت كرده به پزشك معالج مراجعه نماييد. 8- در زمان ترخيص ساعات كار پزشك معالج خود را در درمانگاه بيمارستان از منشي بخش سوال نماييد. منبع: كتاب برونر سودارث
0 212 ۱۳۹۸/۰۵/۲۰

توصیه های تغذیه ای مربوط به دوران شیردهی

در تاریخ 98/4/23 بیمار خانمی بر روی برانکارد، به بیمارستان پیامبران آورده شد. این خانم 43 ساله که دورگه ایرانی‌–‌هندی بودند، بعد از جراحی دیسک کمر بر اثر مصرف داروهای تجویز شده دچار مشکلات پوستی شده بود. در طی دو روز پوست بدن این خانم پر از تاول‌های بزرگ آبدار شده بود به طوری که سرتاسر بدن (حتی داخل دهان و اندام تناسلی) به جز کف پاها و دست‌ها درگیر شده بود. بیمار با تشخیص بیماری استیونز جانسون توسط پزشکان متخصص، در بیمارستان و در اتاق ایزوله و استریل بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد تا احتمال ایجاد کوچکترین عفونتی برای ایشان منتفی شود. در طی مراحل درمان در ابتدا کل بدن ایشان پانسمان می‌شد و علاوه بر درمان دارویی، حمام روزانه و بریدن تاول‌های پوستی و تخلیه آن‌ها انجام می شد. این روند درمان سه هفته به طول کشید و اگرچه درمان بسیار حساس و سخت بود ولی خوشبختانه بیمار با بهبود کامل و حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص شد. (سندرم استیونز–جانسون به انگلیسی Stevens–Johnson Syndrome:( یک بیماری نادر در پوست و مخاط بدن است که بر اثر عفونت یا داروهای آلرژی‌زا ایجاد می‌شود. به صورتی کلینیکی، این بیماری خود را به صورت یک بیماری عمومی با تب، و آبریزش نشان می‌دهد. پس از آن پوست شروع به التهاب می‌کند. مرکز التهاب سیاه رنگ است و در داخل دهان، لب‌ها و آلت تناسلی جوش‌های دردناکی ایجاد می‌شوند. بعضی اوقات تعداد این جوش‌ها چنان در دهان زیاد است که بیمار از درد دهان خود را نمی‌تواند باز کند و مشکلاتی برای غذا خوردن وی ایجاد می‌شود. پیشگیری از بیماری سندرم استیونز جانسون اگر شما در اثر مصرف دارویی به سندرم استیونز جانسون دچار شده باشید و پزشک به شما اطلاعات لازم را در این مورد داده باشد باید از مصرف این دارو اجتناب کنید. نکته کلیدی پیشگیری از عود سندرم استیونز جانسون است؛ زیرا سندرم استیونز جانسون می‌تواند در اپیزود بعدی بسیار شدیدتر باشد. اعضای خانواده نیز ممکن است در خطر ابتلا به سندرم استیونز جانسون قرار داشته باشند؛ زیرا سندرم استیونز جانسون می‌تواند فاکتور خطر ژنتیکی داشته باشد.
0 200 ۱۳۹۸/۰۵/۱۲

پیشگیری از حوادث در کودکان

الف) پيشگيري از حوادث ترافيكي مهم‌ترين و موثرترين روش‌‌هاي اثبات‌شده در پيشگيري از حوادث ترافيكي به شرح زير مي‌باشد: · آموزش كودكان حتي‌المقدور در محيط‌هاي شبيه‌سازي شده ترافيكي · بستن كمربند ايمني · استفاده از كلاه ايمني دوچرخه و موتورسواري · به كارگيري صندلي محافظ كودك · منع تردد كودكان از خیابان به تنهایی و استفاده از خطوط عابر پياده · رعایت سرعت مجاز · تنها رها نكردن كودك در وسليه نقليه · داشتن گواهينامه رانندگي و محدوديت‌هاي رانندگي براي رانندگان جديد · وضع و اعمال قانون كاهش سرعت در اطراف اماكن آموزشي، تفريحي و مسكوني ب) پيشگيري از سقوط موثرترين روش‌هاي پيشگيري از سقوط به شرح زير مي‌باشد: - نصب حفاظ براي پنجره‌ها - استفاده از نرده و ميله محافظ براي پله‌ها - افزايش آگاهي عمومي والدين و مراقبين كودكان - پوشاندن چاه‌ها و گودال‌ها - طراحي و تجهيز و بازرسي مناطق بازي كودكان مطابق با استانداردهاي ايمني كمك‌هاي اوليه در حوادث ترافيكي و سقوط: · ضمن حفظ خونسردي، هرچه سريعتر درخواست كمك كنيد (با اورژانس 115 تماس بگيريد) · اگر مضطرب هستيد تا رسيدن نيروهاي امدادي، مصدوم را حركت ندهيد و از هرگونه اقدام خودداري فرماييد. در شرايطي كه براي حفاظت از جان مصدوم مجبور به حركت دادن او هستيد، سعي كنيد سر و ستون فقرات مصدوم را بي‌حركت نگه داريد. · اگر بيمار تنفس دارد و استفراغ نمي‌كند با دست گردن را در وضعيت افقي در راستاي ستون فقرات نگه داريد. در صورتي كه خون يا ترشحات مانع تنفس بيمار است اگر مواد مذكور ديده مي‌شود با دست خارج گردد در غير اين صورت دهان و راه هوايي دست‌كاري نگردد. اگر بيمار استفراغ مي‌كند با دست گردن را در راستاي ستون فقرات ثابت نگه داشته و بيمار را به سمت راست يا چپ بچرخانيد به طوري كه گردن همواره در محور ستون فقرات حفظ شود. اگر چرخاندن بيمار به سمت ديگر موجب قطع تنفس او گرديد بايد به حالت قبل بازگردانيده شود. · در صورت وجود شكستگي عضو آسيب ديده را به وسيله آتل ثابت نگه داريد. آتل از ايجاد حركت در دو سر شكستگي استخوان مفصل در رفته يا اندام دچار آسيب بافت نرم جلوگيري مي‌كند و موجب كاهش درد در اندام مي‌شود. · در صورت وجود خونريزي مي‌توانيد زخم را با فشار مستقيم توسط يك پارچه تميز و استريل بپوشانيد. سپس محل مورد نظر را بانداژ كنيد (مي‌توانيد از يك روسري استفاده كنيد) فقط دقت كنيد باند را فقط تا اندازه‌اي سفت ببنديد كه جلوي خونريزي را بگيرد زيرا پانسمان سفت مي‌تواند جريان خون را قطع كند و منجر به قطعي عضو گردد. · در صورت امكان محل زخم را بالا نگه داريد. · در صورتي كه عضوي قطع شده آن را در يك كيسه پلاستيكي تميز قرار دهيد تمام هواي كيسه را خارج كرده سپس كيسه را به خوبي ببنديد تا هيچ درزي نداشته باشد. كيسه را در ظرف يخ قرار دهيد و به همراه مصدوم به مركز درماني بفرستيد. · مصدوم را با پتو بپوشانيد. پ) پيشگيري از غرق شدگي موثرترين روش‌هاي اثبات شده در پيشگيري از غرق شدگي به شرح زير مي‌باشد: · آموزش شنا از سنين كودكي · حصاركشي استخرهاي شنا · نصب در پوشش براي چاه · رها نكردن كودك در حمام، نزديكي استخر و يا حوض · خالي نگه داشتن وان‌ها و سطل‌ها و وارونه قراردادن آنها · تهيه وسايل ايمني براي تمام سرنشينان قايق‌هاي تفريحي و كشتي‌ها کمك‌هاي اوليه در غرق‌شدگي: Ø ضمن حفظ خونسردي هرچه سريعتر درخواست كمك كنيد (با اورژانس 115 تماس بگيريد) Ø بهترين راه نجات غريق قرار دادن وي بر روي يك تخته شناور است. Ø زماني كه غريق را از اب بيرون كشيديد سر و گردن او را حمايت كرده و بي‌حركت نگاه داريد (احتمال آسيب به سر و گردن بسيار زياد است) Ø اگر آموزش كمك‌هاي اوليه ديده‌ايد احيا قلبي ريوي را در صورت عدم وجود نبض آغاز نماييد. Ø جهت كاهش خطر كاهش دماي بدن مصدوم را با پتو بپوشانيد. ت) پيشگيري از سوختگي در زير به روش‌هايي كه مي‌تواند در پيشگيري از سوختگي موثر واقع شود اشاره مي‌شود: · استفاده از وسايل هشدار دهنده دود · جداسازي آشپزخانه از اتاق نشيمن · پرهيز از ذخيره نمودن مواد قابل اشتعال در خانه · قرار دادن سطوح پخت و پز بالاتر از سطح زمين · تنظيم‌كننده‌هاي درجه آب گرم · استفاده از وسايل مشتعل‌كننده ايمن مانند فندك‌هاي ضد كودك · قرار ندادن ظروف روي شعله‌هاي جلويي گاز · قرار دادن موانعي در اطراف شومينه و رادياتورها · پوشاندن پريزهاي برق توسط درپوش‌هاي مخصوص كمك‌هاي اوليه در سوختگي · ضمن حفظ خونسردي هرچه سريع‌تر درخواست كمك كنيد (با اورژانس 115 تماس بگيريد) · اگر سوختگي سطحي است سعي كنيد قسمت آسيب ديده را با آب تميز و سرد خنك كنيد. · به ناحيه آسيب ديده دست نزنيد. · از ماليدن پماد، لوسيون يا روغن روي محل آسيب ديده خودداري نماييد. · اجسامي كه به ناحيه آسيب ديده چسبيده‌اند جدا نكنيد. · از پاره كردن تاول‌ها پرهيز كنيد: زيرا تاول سد خوبي براي جلوگيري از عفونت است. اين نوع سوختگي را با گاز استريل و خشك بپوشانيد. ث) پيشگيري از مسموميت موثرترين روش‌هاي پيشگيري از مسموميت به شرح زير است: - قرار دادن مواد سمي و داروها دور از دسترس كودكان - بسته‌بندي مقاوم داروها و ساير سموم در برابر كودك - توزيع دارو در مقادير غيركشنده - كاهش جذابيت بسته‌هاي دارو و مواد سمي - بسته‌بندي داروها و مواد سمي در ظروف پلاستيكي داراي قفل كودك به جاي ظروف شيشه‌اي - افزايش سطح آگاهي و دانش والدين و مراقبين كودك در رابطه با نگهداري داروها و مواد سمي و نحوه برخورد با مسموميت كمك‌هاي اوليه در مسموميت - ضمن حفظ خونسردي هرچه سريعتر درخواست كمك كنيد (با اورژانس 115 تماس بگيريد) - باقيمانده ماده سمي يا قوطي را كه نزديك بيمار است به بيمارستان ببريد يا به امدادگران اورژانس نشان دهيد. - اگر مصدوم يك ماده سوزاننده خورده و هوشيار است تا جايي كه بيمار قادر است كم‌كم به وي آب يا ترجيحا شير بخورانيد. - اگر مصدوم يك ماده نفتي خورده و هوشيار است به او مايعات ندهيد. - اگر ماده خورده شده اسيد باطري، تميزكننده‌ها، ضدعفوني كننده‌ها، مواد نفتي مانند نفت سفيد و يا بنزين است او را وادار به استفراغ نكنید. در صورتي كه ماده خورده شده مواد دارويي يا مواد غذايي فاسد مي‌باشد مصدوم را وادار به استفراغ كنيد. - اگر ماده سمي داخل پوست جذب شده است تمام لباس‌هاي مصدوم را دربياورید و ناحيه آلوده را در صورت امكان با آب و صابون بشوييد. سالانه ده‌ها ميليون كودك دچار آسيب‌هاي غيرمهلك مي‌شوند كه بيشتر اين آسيب‌ها در بيمارستان درمان مي‌شوند. صدمات ناشي از حوادث در كودكان مي‌تواند ناتواني و معلوليت‌هايي ايجاد كند كه نيازمند مراقبت بيشتر و خدمات توانبخشي بوده و پيامدهايي در سلامتي، تحصيل و مشاركت اجتماعي آنها و حتي بر معيشت والدين‌شان دارد. آسيب‌هاي دوران كودكي و باقي ماندن تاثير آن بر كودكان در همه سال‌هاي بعدي زندگي از مهم‌ترين عواملي است كه نمي‌توان از آن چشم‌پوشي كرد. پيشگيري از مصدوميت‌هاي كودكان مسئوليت بزرگي است كه نيازمند تعهد و مشاركت كامل مجموعه گسترده‌اي از سازمان‌هاي بين‌المللي، دولت‌ها، سازمان‌هاي خصوصي، والدين و مراقبين كودكان و حتي خود كودكان است. داشتن يك محيط امن و دور از خطر حق هر كودكي در سراسر دنياست. منابع: 1- گزارش جهاني پيشگيري از مصدوميت كودك، ترجمه دكتر حميد سوري و همكاران 2- راهنماي ايمني كودكان، ترجمه و تدوين دكتر شهرام رفيعي‌فر، دكتر محمدهادي موذن، دكتر اميدوار رضايي، دكتر محمدامير اميرخاني و همكاران
0 238 ۱۳۹۸/۰۴/۳۱

تجویز و مصرف منطقی داروها (مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها) 1

تجویز و انتخاب آنتی بیوتیک ها بر عهده پزشک است تا طی تکمیل دوره درمانی صحیح و تعداد مناسب آنتی بیوتیک ها، درمان بیمار را تضمین نمایید. تقریبا تمامی داروها عوارض ناخواسته ای را ایجاد می کنند اما می توان با انتخاب صحیح و مصرف درست آنها تحت نظر پزشک عوارض آنها را کنترل نمود. ممکن است پس از گذشت دو یا سه روز از مصرف آنتی بیوتیک ها علائم بیماری از بین برود اما این به منزله بهبودی و قطع دارو نیست. دوره درمان را مطابق تجویز پزشک کامل نمایید . مصرف داروهای مسکن را بدون صلاحیت علمی به دیگران توصیه نکنید. عوارض و صدمات داروهای ضد درد و مسکن ها از جمله عوارض کلیوی و کبدی ، گاه غیر قابل برگشت و جبران ناپذیر است. ناپدید شدن علائم بیماری ممکن است بهترین دلیل برای قطع مصرف دارو به حساب آید که در بسیاری از موارد ممکن است منجر به شکست درمان گردد. توصیه به تکمیل دوره درمان را فراموش نکنیم. مصرف داروهای ضد بارداری در زنان خطر لخته شدن خون، حملات قلبی و مغزی به خصوص در زنان سیگاری بالای 35 سال را شدت می بخشد. اغلب آنتی بیوتیک ها به دلیل مشکلات گوارشی که ایجاد می کنند بهتر است پس از غذا مصرف شوند. اما برخی از آنها نیز باید با معده خالی مصرف شوند تا اثرات درمانی بیشتری داشته باشند. حتما در این مورد از پزشک یا داروساز سوال کنید. بهترین مایع برای مصرف آنتی بیوتیک ها، آب است اغلب آنتی بیوتیک ها بهتر است با شیر، آبمیوه، چای و نوشابه مصرف نشوند. مصرف همزمان لبنیات و مکمل های حاوی آهن ، روی و منیزیم با آنتی بیوتیک ها اثرگزاری آنتی بیوتیک ها را کاهش می دهد. بهترین فاصله زمانی مصرف آنتی بیوتیک ها و سایر مکمل های دارویی حداقل 3 ساعت است. قرصهای جلوگیری از بارداری میتواند اثر برخی از آنتی بیوتیک ها را کاهش یا افزایش دهد. از پزشک یا داروساز خود مشاوره بگیرید.
0 212 ۱۳۹۸/۰۴/۳۱

تجویز و مصرف منطقی داروها (مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها) 2

با مصرف آنتی بیوتیک ها در خانم های باردار ممکن است از جفت عبور نموده و به جنین آسیب برسانند. مصرف آنتی بیوتیک در شیر دهی نیز ممکن است از شیر عبور کرده به نوزاد صدماتی را وارد نماید. حتما پزشک را در جریان بارداری و شیردهی قرار دهید. آنتی بیوتیک ها ممکن است باعث کاهش اثر قرص های ضد بارداری شوند. شاید لازم باشد در طول مصرف آنتی بیوتیک ها از روش های دیگر ضد بارداری هم استفاده شود. در این مورد با پزشک یا داروسازخود مشاوره نمایید . بیماران بایستی پزشک را در جریان حساسیت های دارویی ، بارداری و شیردهی ، مصرف سایر داروهای شیمیایی و گیاهی، سایر بیماریها وکلیه شرائط خاص خود قرار دهند. مصرف همزمان الکل با بسیاری از داروها باعث کاهش یا افزایش اثرات دارو و ایجاد عوارض ناخواسته دارویی می شود. لازم است بیماران، پزشک یا داروساز را نسبت به مصرف الکل مطلع نمایند. عوارض آنتی بیوتیک ها عمدتاً شامل ناراحتی های گوارشی، تهوع، اسهال یا مدفوع نرم است. عوارض احتمالی آنتی بیوتیک ها عبارتند از : دردهای شکمی، پلاک های سفید بر روی زبان، وجود ترشح یا خارش ناحیه تناسلی در خانم ها، حساسیت به نور آفتاب و واکنش های آلرژیکی از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها بپرهیزید
0 263 ۱۳۹۸/۰۴/۱۳

علائم خطر در دوران بارداري

بسياري از زنان نگرانند چون فكر ميكنند كه اگر اتفـاق جدي يا مهمی در طول بارداري رخ دهد متوجه آن نخـواهند شد و يــا نميداننـد در چه شرايطي بايد بطور اورژانسي با پزشك خود تماس بگيرند. علائم عنوان شده ميتواند راهنماي خوبي باشد، بهـتر است آنها را به خاطر بســپاريد و اگر هر يك از نشانههاي زير در شما ظاهر شد با پزشــك خود تمـاس گرفته و يا به بيمارستان مراجعـه كنید. تغيير شديد در حركات معمولي جنين كه ممكن است به صورت كاهش تعداد حركات جنين و يا توقف حـركات جنين باشــد در ايــن صورت براي تشــويق كردن جنيــن به حركات، مايعات شيرين (درصورت ابتلاء به دیابت با نظر پزشک معالج خود از مایعاتی که منع مصرف ندارید اسـتفاده نمایید) بنوشيد و به پـهلوی چپ دراز بكشيد (به طور طبيعي جنيـن تا 7 بار در يك ساعت حركت میکند) -درد يا حساس بودن شديد و مداوم در ناحيه شكم -خونريزي از واژن يا لكه بيني -سوزش ادرار يا درد در هنگام ادرار كردن، كاهش يا بند آمدن ادرار -لرز يا تب بيش از 38 درجه -استفراغ مـداوم يا شديد به صـورت عــدم تحمل غذاها و مايعات و يا هر استفراغي كه همراه با تب و درد شکم باشد -اختلال بينايي مانند دوبيني، تاري ديــد، ديدن جرقـه يا نقاط نوراني در ميدان ديد -فشار در ناحيه لگن، درد در قسمت پاييـن كـمر بخصوص اگر سابقـه آن را نداشته باشيد. كـرامـپ يـا گرفتگي پا، دردهـاي شكـمي مانند آنچه در دوران قاعدگي ممكـن اسـت تجربه كرده باشيد. انــقباض رحم حتي اگر دردناك نبوده باشد. _ سردرد شديد يا مداومي كه بهبود پيدا نمي كند يا هـر سردردي كه با تاري ديد ، اختلال تكلم يا بي حسـي در اعضا همراه باشد _ هرگونه تورم صورت يا پـف آلودگي اطراف چشم ها _ تورم بيش از حد معمول در دستها و انگشتان ، تورم شديد و ناگهاني در ناحيه قوزك پا يا افزايش ناگهاني وزن بيش از یک كيلوگرم در هفته _ ضربه مستقيــم به شكم،سقوط از ارتفاع يا تصادف با اتومبيل كه شما را نگران سلامت جنين كند _ گرفتگي شديد يا مداوم پا يا عضلات پشـت ساق که در حال حرکت اتفاق بيافتد يا يك پـا بطور واضــح بيش از پاي ديگر متورم شود _ غش كردن، گيجـي مكرر، افـزايش ضربان قلب يا طپش قلب _ اشكال در تنفس، سـرفه و خلط خونـي، درد در قفسه سينه _ يبوست شديد همراه با درد شـكم يا اسهـال كه بيش از 24 ساعت طول بكشد _ خارش مداوم و شديد در دستـها ، پاها،كف دست و يا احساس خارش كل بدن _ آبريزش يا خيس شدن ناگهاني اگر از ميزان جدي بودن مشكل خود اطمينـان نـداريد و در عين حال مثل هميشه نيستيد و در مجمـوع احسـاس ناراحتــي مي كنيد بـه پزشــك خود مراجعــه كنيــد این گونه اگـر مشـكـل جــدي وجود داشته باشد مي توانيد به موقـــع در مورد آن اقــدام كنيــد و زود تر مطمئـن و آسوده شويد.
0 215 ۱۳۹۸/۰۳/۲۷

نکات مهم برای پیشگیری و کنترل فشارخون بالا

عوامل خطر برای فشارخون بالا کدامند؟ سن: هرچه سن بالا تر رود خطر فشارخون بالا بیشتر است.در سنین میانسالی فشارخون بالا در آقایان شایعتر است . فشارخون بالا در خانم ها بعد از یائسکی بیشتر است. سابقه خانوادگی: احتمال بروز آن برای فرزندان والدینی که بیماری فشار خون بالا دارند، بیشتر است. چاقی یا اضافه وزن: افزایش وزن به دلیل ایجاد مقاومت در ورود انسولین حامل گلوکز به سلول و افزایش گلوکز خون ، سبب افزایش فشارخون می شود. هم چنین به علت وقفه تنفسی و افزایش باز جذب سدیم از کلیه ها، سبب افزایش فشارخون می شود. کم تحرکی: فردی که فعالیت بدنی کافی ندارد، احتمال اضافه وزن و چاقی در وی بسیار بیشتر است. کم تحرکی موجب تشدید سفتی و سختی جدار رگ ها و افزایش فشارخون می شود. سیگار /تنباکو: سیگار نه تنها فشار خون را سریع (و بطور موقت) بالا می برد ، بلکه مواد شیمیائی آن به شدت به لایه داخلی دیواره عروق شریانی آسیب می رساند. این کار موجب سفتی و سختی جدار شریان ها شده و فشار خون را بالا می برد. مصرف زیاد نمک: خوردن غذا های شور و مواد غذایی حاوی سدیم زیاد (گوشت قرمز) موجب نگهداشتن مایعات در بدن می شود و با افزایش حجم خون فشار خون بالا می رود. کمبود پتاسیم درغذاهای روزانه: پتاسیم موجب ایجاد تعادل میزان سدیم در سلولهای بدن می شود. اگر در غذای روزانه پتاسیم کافی نباشد و یا بدن ذخیره پتاسیمی نداشته باشد ، سدیم در خون تجمع پیدا می کند. مصرف الکل: مصرف الکل به علت ایجاد سفتی و سختی جدار عروق، موجب بالا رفتن فشار خون می شود. استرس: استرس های شدید موجب بالا رفتن فشار خون می شوند، اگرچه این افزایش فشار خون گذرا است، اما اگر استرس ادامه يابد ،می توانددر دراز مدت فشارخون را بالا ببرد. بعضی با خوردن بیشتر ، مصرف سیگار یا مصرف الکل سعی می کنند بر استرس غلبه کنند که این کار ها فشارخون را بیشتر افزایش داده و اوضاع را وخیم تر می کنند. برخی بیماری های مزمن: بیماری کلیه، دیابت، چربی خون بالا خطر فشارخون بالا را افزایش می دهند. گاهی هم بارداری در خانم ها با افزایش فشارخون همراه است. برای پیشگیری و کنترل فشاری خون بالا چه اقداماتی موثر است؟ مهمترین کاری که می تواند در پیشکیری وکنترل فشارخون بالا تاثیرگذار باشد، تغییر شیوه زندگی است. چه فشار خون طبیعی داشته باشید، چه فشار خون شما بالا باشد، چه تحت درمان داروئی باشید یا خیر در هر حال باید با تغییر شیوه زندگی نگذارید ارزشمندترین سرمایه زندگی شما که سلامتی است، آسیب ببیند. اقدامات زیر مواردی هستند که شما می توانید به عنوان تغییر شیوه زندگی انجام دهید: 1-غذای سالم بخورید: تلاش کنید در سبدغذایی خود مواردی را که در جلوگيري از فشارخون بالا موثرند بگنجانید. این غذا ها شامل میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات (که همه دارای فیبر غذایی بالا هستند) و هم چنین غذاهای کم چرب هستند. سعی کنید از مواد غذائی دارای پتاسیم بالا استفاده کنید (مانند کشمش، زرد آلو، آرد سویا و سبوس گندم، گوجه فرنگی، موز، طالبی و پرتقال). از مصرف غذاهای حاوی چربی های اشباع شده(مانند کره ، روغن های جامد، دنبه، چربیهای حیوانی)، پرهیز کنید.لبنیات از نوع کم چرب استفاده شود. 2- نمک را در غذای خود کم کنید. از خوردن غذاهای کنسروی بپرهیزید. نمکدان را از سفره غذا حذف کنید. از غذاهائی آماده(فست فود) و فرآوری شده، کمتر استفاده کنید. از خوردن ترشیجات که نمک به آن افزوده شده اجتناب کنید. سعی کنید در طبخ روزانه نمک را کم کنید. میزان نمک مورد نیاز روزانه برای افراد سالم کمتر از 5 گرم(یک قاشق چایخوری) و برای افراد بالای 50 سال و افراد بیمار کمتر از 3 گرم است. باید توجه کرد در بسیاری از مواد غذایی سدیم پنهان وجود دارد. پس باید به بر چسب های هر گونه مواد غذایی کارخانه ای یا بسته بندی یا کنسروی، توجه کرد. 3- وزن خود را در حدود وزن طبیعی نگهدارید. اگر اضافه وزن دارید، حتی اگر حدود 2 کیلو گرم وزن کم کنید، در کاهش فشار خون موثر است. 4- فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. فعالیت بدنی منظم می تواند فشار خون شما را پائین بیاورد و وزن شما را تحت کنترل در آورد. انجام حد اقل30 دقیقه فعالیت بدنی منظم و با شدت متوسط(طوری که باعث عرق کردن و افزایش ضربان قلب و تنفس شود ولی در حدی که بتوانید صحبت کنید) را جزء برنامه روزانه خود قرار دهید. در صورتی که فشارخون شما کنترل شده نیست و یا بیش از 110/180 میلی متر جیوه است، یا عارضه ناشی از فشارخون بالا دارید، با پزشک خود مشورت کنید. از فعالیت هایی که همراه با زور زدن زیاد همراه هستند اجتناب کنید. 5- سیگار را کنار بگذارید. باور داشته باشید که سیگار سلامتی شما را به شدت تهدید می کند. شما فقط به خودتان تعلق ندارید بلکه عضوی از یک خانواده هستید. در حالیکه می دانید سیگار برای سلامتی مضر است ،پس باید در کنار خانواده بودن را به مصرف سیگار ترجیح دهید. بنابراین سعی کنید به توصیه های کارکنان بهداشتی درمانی و پزشکان برای ترک سیگار توجه کنید و آن را بکار بندید یا به مراکز ترک دخانیات مراجعه کنید. 6- استرس را مدیریت کنید. تا جائی که می توانید استرس خود را کاهش دهید و زندگی خود را مدیریت کنید.روشهائی مانند آرام سازی یا مراقبه(ریلکسیشن)، تنفس های عمیق و خواب کافی و فعالیت بدنی منظم می توانند بسیار تاثیر گذار باشند. 7- فشار خون خود را به طور دوره ای کنترل کنید. در سن میانسالی اگر فشار خون بالا ندارید، هر 2 سال یکبار فشارخونتان را اندازه گیری کنید. از 40 سالکی هر سال و در صورتی که در مرز فشارخون بالا (پبش فشارخون بالا) هستید، ضمن این که مواظب رعایت رژیم غذائی و فعالیت بدنی خود هستید، در هر ویزیت پزشک و حداکثر سالانه فشارخون خود را کنترل کنید. 8-در افراد مبتلا به فشارخون بالا، احتمال ابتلاء به دیابت بیشتر است. بنابراین توصیه می شود در این افراد قند خون بطور دوره ای و منظم اندازه گیری و کنترل گردد. بیمارمبتلا به فشارخون بالا، چه اقداماتی باید انجام دهد؟ فشار خون بالا وضعیتی نیست که بیمار مدتی دارو بخورد و بعد به خاطر طبیعی بودن فشارخون ، دارو را قطع کند و درمان را کنار بگذارد. باید فشار خون را برای بقیه زندگی تحت کنترل در آورد. پس به بیمار مبتلا به فشارخون بالا، موارد زیر را توصیه می کنیم: 1-دارو ها را به خاطر عوارض احتمالی و یا به بهانه اینکه قرص ها تمام شده قطع نکنید و مرتب طبق دستور پزشک به مصرف دارو ادامه دهید. 2-بطور منظم به پزشک خود مراجعه کنید . تنها خوردن قرص نیست که فشار شما را تنظیم می کند. بلکه رعایت رژیم غذائی ،کاهش وزن و فعالیت بدنی منظم به همان اندازه مهم است. 3-استرس را مدیریت کنید: به کار و مشغله زیادی نه بگوئید. افکار منفی را از خود دور کنید. ارتباط اجتماعی و خانوادگی خود را تقویت کنید ، صبور و امیدوار باشید . 4-تغییر شیوه زندگی مشکل است. مخصوصا" زمانی که می بینید مدت ها رژیم غذائی را رعایت کردید، ولی تغییری در هدف شما مشاهده نشده است. شکیبائی خود را از دست ندهید و به رژیم غذایی خود پایبند باشید. باید بدانید مشکل شما در یک شب بوجود نیامده است ، پس باید برای مشاهده آثار مثبت تغییر شیوه زندگی، حوصله به خرج دهید.. 5-وقتی به پزشک مراجعه می کنید چون وقت ملاقات محدود است، بهتر است از قبل برای طرح سوالات خود آماده باشيد. در این خصوص به موارد زیر توجه کنید: · هر سوالی را که در ذهن دارید و می خواهید بپرسید از قبل یادداشت کنید. · بندرت فشار خون بالا همراه با علامت است. اما چون فشار خون بالا یک عامل خطر برای قلب است. هر علامتی که برایتان غیر طبیعی بود مانند درد قفسه سینه، سردرد در ناحبه پس سر، خون دماغ یا تنگی نفس به پزشک مراجعه کنید. · در مورد سابقه خانوادگی فشار خون بالا ، چربی خون بالا ، سکته مغزی یا دیابت در افراد خانواده اطلاع کسب کنبد . · نام دارو های خود را ( چه داروهای کاهنده فشارخون و یا داروهای غیر قلبی) یادداشت و یا داروهایی که مصرف می کنید را به همراه داشته باشید تا پزشک از درمانهای قبلی شما مطلع باشد. · در صورت امکان کسی که با شما زندگی می کند و اطلاعاتی از مشکلات شما دارد را همراه خود داشته باشید. تا نکاتی که باید به پزشک بگویید یادآوری کند یا مطالبی که پزشک گفته است را به خاطر بسپارد. · اگر در انجام تغییرات شیوه زندگی مشکلی دارید، از پزشک کمک بگیرید و سعی کنید چیزی را از پزشک پنهان نکنید. · داروهایی کانند والزارتان، لوزارتان، کاپتوپریل و انالاپریل در خان های باردار و خانم هایی که قصد بارداری دارند، نباید مصرف شود. · در صورتی که احتمال دارد مصرف داروهای خود را فراموش کنید می توانید، یادداشتی از نام و زمان مصرف داروهای خود را در جاهایی که بیشتر برخورد می کنید، مانند روی آینه، کابینت و یخچال قرار دهید.