سونوگرافي

سونوگرافی چیست؟
سونوگرافی یک روش تصویربرداری با امواج صوتی است.
این امواج در واقع همان صدا هستند! اما بعلت اینکه فرکانس بالایی دارند توسط گوش انسان شنیده نمی شوند.
کاربردهای سونوگرافی چیست؟
سونوگرافی براي بررسی بافت های نرم بدن( ونه استخوان) مورد استفاده قرار می گیرد.
نوع خاصی سونوگرافی وجود دارد به نام سونوگرافی داپلر (کالرداپلر یا داپلر رنگی) که جهت بررسی جریان خون در رگ ها و گرفتگی رگ ها استفاده مي شود.
از مهمترين كاربردهاي سونوگرافي، سونوگرافي بارداري است.
سه ماهه اول بارداری زمان تشکیل اندام ها است. بنابراین این زمان بهترین زمان سونوگرافی برای دیدن پیشرفت تشکیل اندام ها و تعیین سن جنين (در هفته 4 حاملگی)
و تشخیص ناهنجاری های جنین ( در هفته 12 حاملگی ) می باشد.
آیا سونوگرافی برای جنین ضرر دارد؟
خیر؛ احتمالا برخی خانم ها اطراف شما هستند که معتقدند سونوگرافی برای جنین ضرر دارد اما از نظر علمی امواج سونوگرافی  از جنس صوت هستند و هیچ ضرری برای جنین و مادر ندارند و هیچ محدودیتی از نظر تعداد انجام سونوگرافی وجود ندارد.
تعداد دفعات سونوگرافی طی بارداری چقدر باید باشد؟
هیچ محدودیتی برای تعداد وجود ندارد و بسته به نظر پزشک زنان و زایمان و حساسیت مادر این تصویربرداری انجام می شود.
اما به طور معمول؛ درهر بارداري 4 بار توصیه به سونوگرافی می شود.
یک نوبت در 8 هفتگی، نوبت دیگر برای انجام غربالگری سه ماهه اول؛ بین 11 تا 14 هفتگی نوبت بعد به منظور غربالگری سه ماهه دوم؛ بین 15 تا 20 هفتگی و در ماه آخر حاملگی برای تعیین وضعیت قرار گیری جنین توصیه به انجام سونوگرافي می شود.
 
سونوگرافی 3بعدی و 4 بعدی چیست؟
این نوع سونوگرافی نسبت به سونوگرافی معمولی (2بعدی) دقت بیشتری دارد و برای بررسی های دقیق تر انجام می گیرد؛ اين روش به پزشك اين امكان را مي دهد كه اطلاعات تمام مغز و ساير قسمت هاي جنين را تجزيه و تحليل كند.
این نوع سونوگرافی هم از جنس صوت  بوده و هیچ ضرری ندارد.
 
سونوگرافی غربالگری (سونوگرافی NT) چیست؟
تمام مادران باید در طی بارداری 2 بار جنین خود را از نظر جنین غیر طبیعی مثل سندروم داون(مونگوليسم) و ناهنجاری ها كرونورومي بررسی کنند.
این کار در هفته 11 تا 14 بارداری انجام می شود.
برای این کار (غربالگری بارداری) بوسیله سونوگرافی فضای شفاف پشت گردن جنین (Nuchal Translucency) و استخوان بینی و تمام اندام هاي جنین از نظر داشتن شکل و ابعاد طبیعی با دقت نگاه می شود.
 از نظر عملی اندازه غیر طبیعی فضای شفاف پشت گردن (NT) و استخوان بینی، می تواند نشان دهنده سندروم داون (مونگولیسم) باشد.
بنابراین انجام این سونوگرافی برای تمام خانم ها توصیه می شود زیرا که تا حدی خیالشان از ناهنجاری های بارداری راحت خواهند شد.
 
 
خدمات:
سونوگرافی داپلر  داپلر عروقی عضو شکمی ( داپلر کبد ، داپلر شکم ، داپلر لگن ، داپلر کلیه) داپلر اندام فوقانی و اندام تحتانی بدن داپلر کاروتید داپلر حاملگی  ( داپلر جفت و جنین ) داپلر واژینال  داپلر بیضه داپلر آلت تناسلی با تزریق سونوگرافی تعیین بارداری غربالگری مرحله اول NT غربالگری مرحله دوم آنامولی اسکن سونوگرافی بیوفیزیکال سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی جنین
سونوگرافی پستان

بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي پيامبران در زميني به مساحت 27 هزار متر مربع و با زيربناي 33 هزار مترمربع در سال 1368 هجري شمسي پي ريزي گرديد و در سال 1381 هجري شمسي مورد بهره برداري قرار گرفت. اين بيمارستان را مرحوم آيت الله حاج سيد جواد آل علي شاهرودي قدس سره به نيت كسب رضايت حق و خدمت به خلق پي نهاد و سرانجام در سال 1377 در سن 69 سالگي به ديدار معبود شتافت. اين مركز در ابتدا با 200 تخت شروع به فعاليت نمود و در حال حاضر داراي 250 تخت فعال ميباشد
ما با اولويت قرار دادن حقوق و امنيت بيماران به عنوان سرمايه‌ي اصلي بيمارستان، در جهت ارائه بهترين خدمات پزشكي با كمترين هزينه ممكن و با هدف جلب رضايتمندي حداكثري بيماران و كسب برترين رتبه‌ي تخصصي، اخلاق حرفه‌اي، ايمني، بهداشت و كنترل عفونت در سطح كشور گام بر مي‌داريم.
بيمارستان پيامبران در غرب تهران واقع شده و با توجه به اينكه در اين مركز ارائه مراقبتهاي درماني با كيفيت برتر و كمترين هزينه صورت مي‌گيرد برآنيم تا سال 1397: 1- به عنوان خوشنام ترين بيمارستان ارائه دهنده مراقبت‌هاي درماني با بالاترين استانداردها به بيماران شناخته شويم . 2- به عنوان پيشتاز استفاده از فناوري‌هاي نوين در خدمات درماني و آموزشي شناخته شويم . 3- به عنوان موفق‌ترين مركز در زمينه‌ي كاهش عفونت‌هاي بيمارستاني در بيمارستان‌هاي سطح كشور شناخته شويم. 4- به عنوان برترين بيمارستان در بين بيمارستان‌هاي بخش خصوصي در جهت دوستدار ايمني شناخته شويم.

آخرين اخبار بيمارستان پيامبران

Previous Next

گالري تصاوير

ارتباط با ما


آدرس: تهران - میدان دوم صادقیه - بلوارآیت الله کاشانی - بلوار اباذر - بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی پیامبران
تلفن : 41-44079131
فكس : 44078392
ایمیل : info@payambaranhospital.com